Aby możliwie jak najdłużej cieszyć się swymi ulubionymi ubraniami warto odpowiednio wcześniej zadbać o ich odpowiednie przechowywanie. Dzięki dobrze dobranym wieszakom oraz dbałości o porządek i względny luz w szafie można uniknąć wielu problemów ze zniszczonymi ubraniami.

Wybór odpowiedniego miejsca.
Szafa, bieliźniarka czy komoda na swetry i jeansy – bez względu na rodzaj przechowywanych w tych meblach ubrań, muszą one spełnić odpowiednie warunki. Aby wyjęte z nich stroje dobrze się prezentowały i cieszyły swą świeżością, ważne są dwie kwestie: dostęp do świeżego powierza oraz brak wilgoci. Urządzając zatem domową garderobę warto przeznaczyć na nią miejsce przewiewne i suche, dzięki czemu uniknąć można problemu związanego z tak przykrym zapachem stęchlizny.

Jak poradzić sobie z przepełnioną szafą?
Unikanie ścisku w szafie to podstawowa zasada związana z odpowiednim przechowywaniem ubrań. Warto zatem odciążyć nieco szafę i wieszać w niej tylko te elementy garderoby, które są nam aktualnie potrzebne. Można też wyjąć z szafy te ubrania, które nie muszą wisieć na wieszakach. Przecież swetry czy jeansy wcale nie muszą zajmować tak cennej przestrzeni w tym meblu. Starannie złożone w kostkę mogą znaleźć dla siebie miejsce w szufladach lub w większych bieliźniarkach. Pozbywając się ich z szafy można zaś uzyskać więcej miejsca na przechowywanie tych ubrań, które muszą wisieć na wieszakach. Bluzeczki, bluzki i sukienki w niezatłoczonej szafie nie tylko nie będą się gnieść, ale i staną się łatwiej dostępne dla ich właścicielki. Aby uniknąć problemów związanych z ich deformacją, warto po umieszczeniu ich na wieszaku pozapinać wszystkie guziki lub zamki.

Praktyczne drobiazgi.
Wiele pań nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważną rolę w przechowywaniu ubrań odgrywać może zwykły wieszak. Te cienkie, metalowe, dość szybko zniekształcają się pod wpływem ciężaru ubrania, zaś wraz z nimi deformuje się zawieszony na nim strój. Najlepszym rozwiązaniem są solidne wieszaki drewniane lub te profilowane, obite dodatkowo cienką warstwą materiału. Na stroje wyciągane „od święta” warto założyć specjalne pokrowce, które chronią przed ewentualnymi zabrudzeniami i sprawiają, ze nawet po dłuższym okresie ubranie wyjęte z szafy wygląda świeżo i atrakcyjnie.

Photo by AberCJ