parkiet6Są takie panie domu, dla których nieskazitelna podłoga jest potwierdzeniem ich dbałości o dom i rodzinę. Tyranizują więc całe otoczenie, byle tylko najmniejsza plamka nie pojawiła się na pracowicie wypucowanej posadzce.

Ekologia górą

Nie wszyscy lubią parkiety pokryte grubą warstwą błyszczącego lakieru, czyszczenie nie lakierowanych parkietów jest jednak pracą dość ciężką, warto więc o nie szczególnie dbać. Zmiana obuwia po wejściu do mieszkania i ostrożne obchodzenie się z wszelkimi płynami w znacznym stopniu może zmniejszyć wysiłek.
Aby podłoga zawsze była w dobrym stanie, należy codziennie ją zamieść lub usunąć kurz za pomocą odkurzacza, a raz w miesiącu zapastować. Do klepki używamy pasty w płynie, a wykładzinę z tworzywa czyścimy specjalnie do niej przeznaczonymi preparatami. Do czyszczenia parkietu nigdy nie wolno używać wody ani – ze względów bezpieczeństwa – benzyny. Pasty nie należy nakładać zbyt grubo, dokładnie ją wetrzeć, a po przeschnięciu – wyfroterować podłogę. Bardzo brudną klepkę trzeba, niestety, scyklinować.
Lakierowane parkiety po odkurzeniu wystarczy przetrzeć wilgotną ścierka, zanurzaną w ciepłej wodzie z łagodnym detergentem.

Kamień i terakota

Utrzymanie czystości tego rodzaju podłóg nie nastręcza żadnych trudności. Po zamieceniu podłogę zmywamy za pomocą specjalnej szczotki zanurzanej w roztworze wody z detergentem. Należy unikać narzędzi i środków ściernych.

Linoleum, gumoleum, PCW
Podłogę taką najlepiej jest wytrzeć codziennie lekko wilgotną ścierką, na którą nalewamy kilka kropli terpentyny. Potem polerujemy suknami. Ślady po butach usuwa z płytek PCW gumka do ołówka lub sproszkowany, drobny pumeks. Po usunięciu plam zapastować. Tłuste plamy schodzą po przetarciu płytek papką z ciepłej gliceryny i talku.
Gumoleum dobrze myje woda z mlekiem (w równych częściach) oraz terpentyna. Na koniec pastujemy lub wcieramy okruszki stearyny.

  • Wszystkie plamy usuwaj natychmiast zanim, ciecz lub tłuszcz zdążą wsiąknąć w parkiet.
  • Przy pastowaniu podłogi nie używaj gumowych rękawiczek ochronnych, gdyż pod wpływem składników pasty niszczą się i rozpuszczają.
  • Z obu stron szczotki do zamiatania nałóż stare skarpetki, skrop je pastą w płynie, którą od razy wcieraj w podłogę.
  • Froterowanie pójdzie szybciej, jeżeli posłużysz się prostokątnymi kawałkami grubego wełnianego sukna.
  • W mieszkaniu nie noś butów na szpilce ani obuwia gumowego – powstałe ślady będą bardzo brudne do usunięcia.