Jedna z najbardziej znienawidzonych czynności domowych. Wiele pań nieźle zapłaciłoby osobie, która uwolniłaby je od wciąż rosnących gór niewyprasowanej bielizny i ubrań. Niestety, chętnych wciąż brak.
Jeśli nie można czegoś zmienić, należy to polubić – mawiają niektórzy ludzie. Polubić prasowania zapewne się nie da, ale można je sobie maksymalnie ułatwić. Świeżo wyprasowane koszule i bluzki są wszakże nam niezbędne na co dzień. Na pewno znacząco ułatwi nam pracę:
– dobre żelazko z nawilżaczem,
– deska do prasowania,
– nieskładanie odzieży z kilku kolejnych prań.
Odzież przed prasowaniem należy posegregować. Zawsze rozpoczynamy prasowanie od tkanin najdelikatniejszych, wymagających niezbyt wysokiej temperatury.
Są dwa sposoby prasowania: pierwszy polega na unoszeniu i delikatnym opuszczaniu żelazka na tkaninę, drugi – na częstym suwaniu po niej żelazkiem tam i z powrotem. Tkaniny akrylowe, tkaniny z meszkiem, dżersej, wełna i tkaniny plisowane prasuje się pierwszym sposobem, bieliznę pościelową, odzież bawełnianą tkaniny poliestrowe i jedwabne – drugim.
Duże sztuki – prześcieradła, powłoki, obrusy
składa się i złożone kładzie na desce do prasowania i prasuje częściami. Zasłony i draperie będą bez zmarszczek, jeśli będzie się prasować je od góry ku dołowi, a za deską do prasowania umieści się krzesło, które uniemożliwi spadanie tkaniny na podłogę i gniecenie się jej.
Tkaniny jedwabne i odzież z jedwabiu prasujemy wilgotne po lewej stronie przez szmatkę. Ubrania z dżinsu lub płótna żaglowego zawsze prasujemy po lewej stronie, zwłaszcza gdy tkanina jest ciemna, by uniknąć wyświęceń na grubych szwach.
- Aby zlikwidować wyświecenia na wełnianej odzieży, przecieramy je kawałkiem płótna zwilżonego w roztworze wody z octem (2:1). Przewracamy rzecz na lewą stronę i prasujemy przez to płótno.
- Wieszaki z poduszkami pozwolą uniknąć charakterystycznych wypchnięć na delikatnych tkaninach.
- Guziki metalowe, plastikowe lub perłowe podczas prasowania nakrywamy łyżka, by temperatura żelazka ich nie zniszczyła.
- Jeżeli nie mamy możliwości skorzystania z żelazka, wieszamy zagniecione ubrania w mocno zaparowanej (np. po kąpieli) łazience i kierujemy na nie strumień powietrza z suszarki do włosów.
Ważne jest jeszcze zadbanie o dobry nastrój i otoczenie.
1) prasuj przy filmie – najlepiej w zrozumiałym dla Ciebie języku, tak aby odwrócenie oczu od telewizora nie powodowało że nie wiesz o co chodzi. Możesz również prasować przy muzyce, Twojej ulubionej oczywiście. A gdy pora jest późna możesz skorzystać ze słuchawek.
2) latem prasuj wieczorem, jest mniej gorąco, albo po burzy, mniej odczujesz parowanie żelazka.
3) ustal sobie cel. gdy masz dużo prasowania, podziel je na kilka części – 2,3 (bez przesady bo będziesz prasować cały tydzień) – łatwiej dążyć do celu gdy jest on bardziej realny