apteczkaMięta – łagodzi niedomagania wątroby i dróg żółciowych, ponieważ wzmaga wydzielanie soku żołądkowego i żółci. Ma właściwości rozkurczające. Pomaga w kolce jelitowej i zaburzeniach trawienia dzięki właściwościom rozkurczowym. Jeśli dokucza nami brak apetytu, to też warto po nią sięgnąć.

Rumianek – przydaje się w stanach zapalnych przewodu pokarmowego i chorobie wrzodowej.    Działa rozkurczowo i przeciwzapalnie.

Lipa – pobudza wydzielanie soku żołądkowego i żółci. W stanach napięcia łagodnie uspokaja.

Dziurawiec – pomaga w osłabieniu czynności wątroby jako środek żółciopędny, zaś jako rozkurczowy w stanach skurczowych dróg żółciowych. Dzięki właściwościom ściągającym i przeciwzapalnym łagodzi stany zapalne błony śluzowej żołądka i jelit.

Cholagoga II fix (mieszanka mniszka, karczocha, krwawnika, mięty, dziurawca, glistnika) – zwiększa wydzielanie żółci, działa rozkurczowo na dwunastnicę. Jest używana przy niestrawności i niedostatecznym wydzielaniu żółci. W przypadku kamicy żółciowej napar stosuje się po konsultacji z lekarzem.

Bratek– reguluje przemianę materii. Powinien znaleźć się w codziennej diecie każdego nastolatka z problemami dermatologicznymi (trądzik). Pomaga także w przewlekłych schorzeniach układu moczowego.