Ciekawostkami związanymi z tym daniem może nas zaskoczyć niejedna pizzeria Kraków ma w swej ofercie m.in. niezwykłe bombery, czyli duże pierogi powstające z ciasta do pizzy i różnych dodatków stanowiących jego nadzienie. Taka pizza jest bez wątpienia ciekawostką dla miłośników dobrej kuchni i uświadamia nam, jak mało znane (mimo swej popularności) jest to danie. Czym jeszcze może nas zaskoczyć pizza?

Niezwykłe dodatki 
Choć pierwsze pizze wypiekane w Neapolu nie imponowały ilością składników, dziś w ich asortymencie można się pogubić. Nie brak osób, które przeglądając menu zastanawiają się, co też ukrywa się pod nieco obco brzmiącymi i tajemniczymi nazwami.
Jednym z bardziej problemowych dodatków bywają karczochy. To zielona, śródziemnomorska roślina, której kwiatowe główki po odpowiednim ugotowaniu i zalaniu oliwą idealnie pasuje na zdrową i smaczną pizzę. Wiele osób z pewnym dystansem podchodzi do anchois, kojarząc je z najdziwniejszymi owocami morza. Tym mianem określa się natomiast sardelki europejskie. Te rybki wyróżniają się intensywnym zapachem, dzięki czemu nawet ich niewielka ilość nadaje pizzy wyjątkowego aromatu.
Ciekawe pomysły wiążą się również ze słodkimi dodatkami do pizzy. Ananasy zagościły na niej już dość dawno, niewielu z nas jednak zdaje sobie sprawę z tego, że można już zamawiać pizzę z truskawkami, bananami oraz z czekoladą.

Ciekawostki związane z pizzą
Mało kto wie, że pizza doczekała się własnego święta. Przypada ono na 9 lutego, który to dzień został uznany za Międzynarodowy Dzień Pizzy. To wyjątkowe danie może pochwalić się również zaszczytnym mianem…warzywa. Za warzywo została uznana pizza przez Kongres Stanów Zjednoczonych. Zdaniem kongresmanów dodatek sosu pomidorowego sprawia, że to danie spokojnie może być uznane za jedną z zalecanych porcji warzyw. Stany Zjednoczone zasłynęły również jako pierwszy kraj, w którym zaczęto dostarczać pizzę do domu klientów. Taka metoda zamawiania pojawiła się w Stanach po II wojnie światowej, a to za sprawą żołnierzy stacjonujących wcześniej w Europie, otwierających pierwsze, amerykańskie pizzerie.