okapDo zachowania odpowiedniej atmosfery, czystości i bezpieczeństwa w każdej współczesnej kuchni niezbędny jest właściwy system wentylacyjny, którego jednym z ważniejszych elementów jest profesjonalny okap kuchenny. Aby spełnił on swoje funkcje musi posiadać odpowiednie parametry techniczne oraz musi być odpowiednio dobrany i dostosowany do przestrzeni kuchennej.

Właściwie dopasowany okap kuchenny powinien posiadać wbudowany wentylator i wysokiej jakości filtr, pochłaniający wszystkie zanieczyszczenia i nieprzyjemne zapachy. Nowoczesne kuchnie, w przeważającej większości, posiadają okapy z wbudowanym wiatrakiem. Jest to jeden z tych elementów, na które trzeba zwracać szczególna uwagę przy dokonywaniu zakupu tego rodzaju sprzętu. Bierzemy pod uwagę nie tylko efektywność wyłapywania zanieczyszczeń, co jest oczywiście bardzo istotną sprawą każdego okapu, ale przede wszystkim kulturę jego pracy. Nikt nie wytrzyma w kuchni, w której okap pracuje głośniej niż kosiarka do trawy. Należy sprawdzić, w miarę możliwości, jak pracuje dany wentylator, prosząc sprzedawcę o jego uruchomienie. Jeśli dźwięk nie będzie pozwalał na użytkowanie sprzętu trzeba zrezygnować z jego kupna. Po co nam urządzenie, którego ze względu na hałas nie będziemy używać.

Efektywny sprzęt AGD w postaci okapu kuchennego powinien być maksymalnie wydajny. Skuteczny okap musi być zdolny do wymiany powietrza o objętości co najmniej pięciu kuchni w przeciągu jednej godziny. Im większa możliwość przerobowa urządzenia, tym lepiej. Powszechnie przyjmuje się, że przepływ powietrza powinien wynosić nie mniej niż 62 litry na sekundę, minimalnie 400 m3 na godzinę. Ponadto trzeba zadbać o drożność systemu wentylacyjnego, odprowadzającego niechciane zanieczyszczenia na zewnątrz.

Na wydajność pracy okapu kuchennego wpływa także odpowiednia odległość lokalizacji od płyty grzewczej i odpowiednio dobrana szerokość urządzenia. Zamontowany okap nie powinien ograniczać w żaden sposób możliwości korzystania i poruszania się w obrębie naszej kuchenki. Wysokość, na jakiej umieścimy nasz okap, powinna być odpowiednia do wzrostu użytkownika. Minimalna odległość między płytą grzewczą a naszym wentylatorem to od 60 cm do 75 cm. Jednak im wyżej zainstalujemy sprzęt, tym większa powinna być szerokość okapu, by bez trudu mógł wyłapywać wszelkie zanieczyszczenia. Jeśli ktokolwiek będzie ma wątpliwości, co do odpowiedniej lokalizacji urządzenia w kuchni, należy zasięgnąć rady bezpośrednio u sprzedawcy lub zajrzeć do instrukcji obsługi urządzenia, którą posiada każdy przeznaczony do sprzedaży okap kuchenny.

Ponadto doskonale nadaje się taki sprzęt AGD do zabudowy kuchni. Pomaga to w ukryciu między innymi kominów odprowadzających zanieczyszczenia z kuchni, które nie zawsze wyglądają zbyt efektownie i nie wszystkim mogą przypaść do gustu. Przy tego rodzaju urządzeniach sprawdza się zasada, że im droższy okap kuchenny, tym lepiej. Wysoka cena jest zazwyczaj gwarantem znakomitej wydajności sprzętu oraz dobrej kultury pracy, więc nie ma co zbytnio oszczędzać.