alkoholNALEWKA może być wytrawna, półsłodka lub słodka. Ma 40 proc. mocy. Przyrządza się ją z soku owocowego bądź nale-wu spirytusowego, który powstaje po zalaniu alkoholem świeżych lub suszonych owoców, ziół, nawet korzeni.

LIKIER owocowy podaje się do deserów. Zawiera dużo cukru i domieszek aromatycznych. Można go sporządzić niemal ze wszystkich owoców. Warto w sezonie owocowym przygotować nalew. W dowolnej chwili można z niego przyrządzić ulubiony likier.

RATAFIA, w odróżnieniu od wódek z jednego rodzaju owoców, powstaje z mieszanki wielu. Przygotowywanie tradycyjnego napitku to zajęcie dla cierpliwych. Zaczynamy wraz
z pojawieniem się pierwszych owoców. Na początku czerwca wsypujemy do słoja np. 0,25 kg truskawek, zasypujemy cukrem i zalewamy niewielką ilością spirytusu. Kolejno dokładamy identyczne porcje pojawiających się na straganach owoców: maliny, agrest, czereśnie, czarne porzeczki, wiśnie, śliwki, gruszki, itd. Aromatu i smaku dodadzą ratafii owoce leśne -jagody, poziomki, jeżyny.

Przepisy na kolorowe wódki znajdziesz na WWW.SMACZNEIZDROWE.EU