Mokry czy suchyJako prawdziwe panie domu chcemy mieć zawsze wszystko pod kontrolą. Niestety, czasem nasze plany rujnuje przeziębienie – uporczywy kaszel potrafi poważnie uprzykrzyć nam życie i utrudnić codzienne aktywności. Jeśli chcemy szybko się go pozbyć, musimy umieć rozpoznawać różne rodzaje kaszlu i wiedzieć, jak z nimi walczyć.

Kaszel suchy, czyli nieproduktywny

Lekki ból gardła, potem uciążliwe drapanie i uczucie pieczenia, a wreszcie suchy, męczący kaszel… Tak właśnie zaczyna się większość przeziębień. Suchy kaszel naprawdę łatwo rozpoznać – jest dosyć „płytki”, często określa się go mianem „szczekającego”. Na tym etapie choroby powinnyśmy skupić się na hamowaniu odruchu kaszlu, a także na łagodzeniu pozostałych objawów. Możemy więc sięgnąć po różnego rodzaju syropy na kaszel bądź środki nawilżające, przynoszące ulgę naszym strunom głosowym.

Kaszel mokry, czyli produktywny

Mokry kaszel pojawia się najczęściej pod koniec choroby, kiedy zaczynamy odkrztuszać zalegająca w drogach oddechowych wydzielinę. To dobry znak – w ten sposób pozbywamy się z naszego organizmu znajdujących się w plwocinie drobnoustrojów. Z tego powodu właśnie nie powinnyśmy dłużej zażywać środków hamujących kaszel, a wręcz przeciwnie: teraz warto będzie sięgnąć po te ułatwiające wykrztuszanie wydzieliny. Jednocześnie należy pamiętać, że trwający zbyt długo mokry kaszel może wiązać się z poważniejszymi chorobami. Jeśli w odkrztuszanej wydzielinie zobaczymy krew, grudki lub czopy, bądź też jeśli zaniepokoi nas jej dziwny kolor, zgłośmy się do lekarza. Może to być symptom zapalenia zatok, chorób grzybiczych, problemów z płucami, a w skrajnych sytuacjach nawet nowotworów.

Działaj kompleksowo

Jeśli chcemy szybko zwalczyć przeziębienie, musimy pamiętać, że wywołuje ono wiele różnych objawów. Warto działać kompleksowo przez cały okres trwania choroby. Dobrze sprawdzą się preparaty o działaniu przeciwzapalnym, łagodzącym oraz wzmacniającym odporność. Możemy sięgnąć np. po środki na bazie wyciągów roślinnych (z czarnego bzu, lipy bądź innych roślin o odpowiednich właściwościach) oraz składników aktywnych, witamin i niezbędnych mikro- i makroelementów. Nie zapominajmy również o wypoczynku – jedynie wypoczęty, wyspany organizm będzie miał wystarczająco dużo sił, by szybko uporać się z infekcją. Dlatego na tych kilka dni warto jest nieco zwolnić tempo, co pozwoli w znaczący sposób skrócić okres trwania przeziębienia i niezwłocznie wrócić do pracy i codziennych aktywności.