jak-dbac-o-zywoplotPiękny, zwarty żywopłot to marzenie każdego ogrodnika. Do jego wykonania możemy użyć różnego rodzaju krzewów liściastych, iglastych, czy nawet roślin pnących. Jednak niezależnie od gatunku użytej rośliny i jej wielkości, przy pielęgnacji żywopłotu zawsze musimy trzymać się określonych zasad.

Poznaj swój żywopłot

Jeśli chcemy mieć piękny żywopłot, powinniśmy zadbać o niego jeszcze przed zasadzeniem. Chodzi nam tutaj głównie o odpowiednie przygotowanie gleby. W tym celu niezbędne będzie zapoznanie się z podstawowymi wymaganiami rośliny, z której utworzymy żywopłot. Warto pamiętać, że każdy gatunek ma inne wymagania. Dlatego dobierzmy rośliny na żywopłot tak, abyśmy nie musieli ponosić zbyt dużych kosztów związanych z poprawianiem jakości gleby oraz jej nawadnianiem.

Przygotuj glebę

Jeśli już poznasz wymagania rośliny, która będzie tworzyć Twój żywopłot, przejdź do wzbogacenia gleby. Należy ją przekopać i oczyścić z wszystkich chwastów. Glebę można wzbogacić nawozem, np. kompostem, który nie zaszkodzi żadnej roślinie.

Sadzenie żywopłotu

Termin sadzenia żywopłotu również zależy od roślin, które zasadzimy. Jednak drzewa oraz krzewy liściaste, które kupiliśmy w szkółce z odkrytym systemem korzeniowym, sadzimy w październiku oraz wczesną wiosną. W przypadku wiosny należy zasadzić roślinę, zanim zaczną rozwijać się pąki. Tego rodzaju sadzonki (z odkrytym korzeniem) są najtańszym sposobem na uzyskanie dużego i zwartego żywopłotu.

Podlewanie

Każdy żywopłot po posadzeniu trzeba regularnie podlewać. Jeśli nie mamy na to czasu, możemy zainwestować w kropelkowy system nawadniania, który będzie za nas wykonywał tę czynność.

Po ukorzenieniu się żywopłotu można tę czynność wykonywać rzadziej. Jeżeli chcemy, aby żywopłot był cały czas piękny, nie możemy zapomnieć o jego systematycznym podlewaniu podczas suszy. Wtedy podlewamy żywopłot do korzeni, wczesnym rankiem lub wieczorem, kiedy zajdzie słońce.

Nawożenie

Silnego nawożenia wymagają żywopłoty, które są często przycinane. To właśnie one potrzebują więcej środków do wzrostu, przecież stale pobudzamy je do wypuszczania nowych gałązek i listków. Najbardziej bezpiecznym nawozem jest kompost. Tutaj nie musimy obawiać się przenawożenia. W przypadku innych nawozów musimy stosować się do zaleceń producenta.

Należy pamiętać również o stosowaniu odpowiednich nawozów do pory roku. Wiosną nawóz powinien być bogaty w azot, aby pobudzić roślinę do wzrostu, jednak jesienią azot nie może być stosowany, ponieważ roślinność nie zdąży przygotować się do zimy. Jesienny nawóz musi być bogaty w potas i fosfor.

Przycinanie

W przypadku żywopłotów formowanych przycinamy rośliny zaraz po zasadzeniu. Ponownie przycinanie wykonujemy dopiero wiosną w drugim roku. Dopiero wtedy przystępujemy do pierwszego etapu formowania żywopłotu. Pamiętajmy o tym, aby formować żywopłot w taki sposób, by przypominał trapez. Dzięki temu wszystkie warstwy rośliny będą odpowiednio naświetlone. W celu ułatwienia sobie tej czynności możemy najpierw wbić w ziemię paliki i pociągnąć na nich wzdłuż żywopłotu sznurek. Cięcie żywopłotu rozpoczynamy od góry. Ścinamy około 2/3 tegorocznych przyrostów. Wszystko, co wystaje ponad sznury, nadaje się do cięcia. Najpierw zaczynamy od przycinania bocznych ścian żywopłotu. Dopiero później przechodzimy do przycinania góry.

Tę czynność z pewnością ułatwią nam nożyce do żywopłotu. Sprawdź jakie modele czekają na Ciebie w Przydomu.pl

Stosując się do powyższych zasad, z pewnością wyhodujemy perfekcyjny żywopłot.