Nos jest fragmentem zlokalizowanym w epicentrum twarzy i już niewielkie zaburzenie jego proporcji diametralnie zmienia ogólny wygląd. Nos duży, garbaty, krzywy lub zdeformowany w inny sposób to jeden z największych kompleksów wielu kobiet i mężczyzn, którzy chcąc poprawić własne samopoczucie decydują się na krok, jakim jest plastyka nosa. Zobacz, jak wygląda korekta kształtu i wielkości nosa, jakie są wskazania do takie zabiegu i jak wygląda cała procedura!

Wskazania do plastyki nosa – kiedy warto się zdecydować na zabieg?

Niejednokrotnie korekta nosa przeprowadzana jest ze względów zdrowotnych, gdy skrzywiona przegroda nosowa utrudnia oddychanie i zwiększa skłonność do częstych infekcji górnych dróg oddechowych. Najczęściej jednak decyzję o korekcji nosa podejmujemy z myślą o poprawie wyglądu zewnętrznego. Nos stanowi najbardziej wysuniętą część twarzy – jest widoczny zarówno z przodu, jak i z profilu. Ponadto, jego lokalizacja uniemożliwia ukrycie wszelkich defektów, a Pacjenci niezadowoleni z wyglądu swojego nosa skazani są na jego eksponowanie.

W zależności od wskazań plastyka nosa może więc przybierać formę jedynie korekcji ze względów estetycznych oraz psychologicznych lub być sposobem na poprawę stanu zdrowia. Bardzo często oba zabiegi przeprowadza się jednocześnie, a piękny nos bywa ,,gratisem” do prostej przegrody.

Defekty kształtu nosa, jakie możemy usunąć podczas operacji plastycznej, to m.in.:

 • zbyt duży rozmiar nosa w stosunku do innych części twarzy;
 • niesymetryczność, np. nos powiększony z jednej strony;
 • garb na nosie;
 • szeroka nasada nosa;
 • szpiczasty lub uwypuklony koniec nosa;
 • przerośnięte skrzydełka nosowe;
 • zanik płatków nosowych;
 • skrzywienie przegrody nosowej;
 • nos zbyt mały, nieodpowiednio rozwinięty;
 • urazy mechaniczne w obrębie tkanek i kości nosa.    

Plastyka nosa – metody przeprowadzania operacji 

W zależności od tego, w jakim stopniu chcemy poprawić wygląd nosa i z jakim defektem mamy do czynienia, plastyka nosa może obejmować jego część chrzęstną lub kostną. Korekcja kształtu nosa z ingerencją jedynie w część chrzęstną dotyczy zwykle plastyki płatków nosowych. Wówczas jest to operacja nosa bez łamania jego części kostnej. Zabieg taki jest stosunkowo szybki i polega na usunięciu nadmiaru tkanki oraz ponownym zszyciu. W niektórych przypadkach wystarczające jest znieczulenie miejscowe – wyjaśniają specjaliści z Kliniki Miracki w Warszawie

Jeśli jednak w grę wchodzi korekta przegrody nosowej, zmniejszanie nosa bądź redukcja garbu, zabieg jest bardziej skomplikowany. To właśnie część kostna nosa nadaje mu kształt i ma największy wpływ na nasz wygląd. Plastyka nosa z osteotomią, czyli z ingerencją w część kostną pozwala na osiągniecie imponujących efektów. 

Plastyka nosa z osteotomią – na czym polega zabieg?

Korekta kształtu i wielkości nosa z osteotomią przeprowadzana jest zawsze w znieczuleniu ogólnym. W tym przypadku w zależności od zakresu operacji przeprowadzona może być:

 • Plastyka nosa otwarta – cięcie wykonuje się na zewnętrznej strukturze nosa. 
 • Plastyka nosa zamknięta – niewielkie korekty nosa mogą być wykonywane poprzez wprowadzenie narzędzi chirurgicznych przez otwory nosowe. Dzięki takiemu działaniu nie powstają blizny na zewnętrznej powierzchni. 

W przypadku całościowej korekty określonego defektu lub przy konieczności zmiany wyglądu nosa konieczne jest wcześniejsze złamanie części kostnej. Lekarz przy pomocy specjalistycznych narzędzi chirurgicznych dokonuje złamań i kolejno usuwa zbędne fragmenty kości i chrząstek modelując nowy kształt. 

Po zabiegu zakładane są szwy, które usuwa się zwykle po 4-7 dniach. Steny wyciągane są po 2-3 dniach, natomiast specjalny opatrunek usztywniający należy nosić przez ok. 10 dni. W zależności od rodzaju przeprowadzonej plastyki nosa ostateczne efekty można ocenić po 6-12 miesiącach. W tym czasie rany całkowicie się goją, a nos zyskuje pożądany kształt.

Jesteś niezadowolony z wyglądu swojego nosa? Sprawdź operację nosa na stronie Kliniki Miracki w Warszawie