W życiu każdego studenta przychodzi czas, w którym przeklina on wszelkie swoje ambicje i decyzję o chęci zdobywania wyższego wykształcenia. Okres, kiedy w odstawkę idzie większość przyjemności, a stres staje się nieodłącznym towarzyszem. Sesja – bo o niej mowa – spędza sen z powiek tysiącom studentów.

Kalendarz sesji egzaminacyjnej jest często prawdziwie bezlitosny. Jeden trudny egzamin za drugim, w międzyczasie ważne zaliczenie i jeszcze jakiś projekt do oddania… Nic więc dziwnego, że jest to czas trudny, niezwykle męczący i pełen napięcia. Z sesji możesz jednak wyjść bez szwanku, jeśli odpowiednio się do niej przygotujesz i dobrze zorganizujesz swój czas. Jak to zrobić i co może pomóc w nierównej walce z nieprzebranym oceanem materiału do opracowania?

1. Opracuj swój harmonogram sesji

Pierwszym ważnym krokiem na drodze do skutecznego przejęcia kontroli nad sesją jest dobra organizacja pracy. Chaos i miotanie się między jednym przedmiotem a drugim nie są twoimi sprzymierzeńcami. Zanim więc weźmiesz się do samej nauki, przyjrzyj się kalendarzowi sesji i dobrze rozplanuj naukę.

Na początku upewnij się co do dat danych egzaminów i zaliczeń – sprawdź, które odbędą się na samym początku sesji, a które w jej późniejszej fazie. Zastanów się też, które z nich są trudniejsze i wymagają więcej czasu na przygotowanie – tak, aby uwzględnić to w swoim planie nauki. Następnie przyjrzyj się listom zagadnień czy pytań do danego egzaminu i postaraj się rozplanować ich opracowanie dzień po dniu, np. we wtorek rano pouczę się prawa rzymskiego, a po południu zajrzę do filozofii. Zapisz ten harmonogram i staraj się go trzymać. W ten sposób ułatwisz sobie orientację w tym, co jeszcze zostało do zrobienia, i będziesz mieć pewność, że na wszystko masz odpowiednio dużo czasu.

2. Zgromadź wszystkie potrzebne materiały

Równie ważne, co dobry harmonogram, jest też zgromadzenie i uporządkowanie notatek, podręczników i innych pomocy naukowych, które będą ci potrzebne podczas nauki. Mając je już pod ręką, zyskujesz na czasie – nie będziesz musiała przerywać procesu przyswajania wiedzy po to, żeby skserować notatki od koleżanki, która mieszka daleko od ciebie, czy próbować zdobyć jakąś pozycję w uniwersyteckiej bibliotece.

Jeśli to możliwe, postaraj się też pogrupować materiały według kolejnych zaplanowanych dni pracy. To dodatkowo ułatwi ci szybkie i sprawne sięganie po źródła potrzebne w danym momencie.  Porządek to w czasie sesji i tuż przed nią niezwykle ważna sprawa, która pozwoli ci poczuć pełną kontrolę nad swoimi działaniami.

3. Pracuj „na czas”

Doświadczeni trenerzy biznesowi, pracując ze swoimi klientami, często proponują im rozwiązanie brzmiące dość banalnie, ale przynoszące zaskakujące efekty. Radzą bowiem, by dzień pracy rozłożyć sobie na krótkie, najlepiej 50-minutowe bloki, w których czasie wykonywać należy bardzo konkretne minizadania, składające się na całość naszego projektu.

Jeśli więc powtarzasz do egzaminu np. historię filozofii, załóż, że od 10:00 do 10:50 będziesz pracować nad Kartezjuszem i Pascalem, a od 11:00 do 12:50 zajmiesz się Monteskiuszem i Wolterem. Między blokami zaplanuj krótkie przerwy na przekąskę, małą dawkę ruchu czy szybki telefon do koleżanki – coś miłego, co da ci motywację do dalszej pracy. W takim blokowym systemie pracy warto korzystać z timera w telefonie: dźwięk alarmu przypomni ci, że czas na zasłużoną przerwę.

4. Dbaj o siebie

Wreszcie – kwestia, o której wiele osób zupełnie zapomina, a bez której trudno o sukces w egzaminacyjnych starciach. Niezwykle ważna podczas sesji jest dbałość o swoje zdrowie i komfort: w przeciwnym razie nawet wymyślne techniki przyswajania wiedzy na nic się zdadzą.

Przede wszystkim – pamiętaj o… jedzeniu. Dieta bogata w witaminy i minerały, takie jak magnez to paliwo, bez którego twój mózg nie zajedzie zbyt daleko. Sięgaj więc po produkty zbożowe (najlepiej pełnoziarniste), owoce, warzywa, ryby i orzechy bogate w magnez. Zadbaj też o odpowiedni poziom nawodnienia organizmu. Pomóc w tym może przyjmowanie preparatów zawierających elektrolity, czyli wodne roztwory jonów, które są zdolne do przewodzenia impulsów elektrycznych przez całe ciało. Uzupełnianie poziomu elektrolitów może pomóc w utrzymaniu odpowiedniego nawodnienia organizmu i w ten sposób przeciwdziałać zmęczeniu i znużeniu. Niektóre elektrolity, takie jak magnez, wspomagają też sprawną pracę mózgu. Warto więc mieć elektrolity w tabletkach musujących pod ręką.

Nie zapominaj także o tym, by się wysypiać – w przeciwnym razie twój organizm będzie miał prawdziwe trudności w dalszej ciężkiej pracy intelektualnej. Bardzo istotna okazuje się też regularna aktywność fizyczna. Jeśli nie masz czasu na żaden poważniejszy trening, postaraj się przynajmniej każdego dnia wyjść na kilkunastominutowy spacer albo rozłóż w pokoju matę i porozciągaj się trochę. W ten sposób pobudzisz krążenie i dotlenisz mózg, który z pewnością odwdzięczy ci się wzrostem efektywności.