Magnetyzm nawierzchni z kostki brukowej jest rzeczywiście wyjątkowy, zdobiąc niemal każdy dom, otoczenie innych budowli czy chodniki. Zróżnicowanie samej kostki brukowej – jej skład, wymiary, kolory, a także jakość wykonania – wymagają odpowiedniej troski ze strony użytkownika, przeprowadzonej we właściwym momencie i przy użyciu właściwych metod, aby utrzymać ją przez wiele lat w doskonałym stanie. Wystarczy skorzystać z impregnatów wysokiej jakości, aby zabezpieczyć powierzchnię przed plamami, wykwitami czy przebarwieniami, takimi jak te pochodzące od liści czy rdzy.

Ochrona kostki brukowej – jak i kiedy.

Kluczowe różnice między składnikami w zwykłych, a składnikami profesjonalnych impregnatów do kostki brukowej leżą w tym, że w najprostszych impregnantach do kostki brukowej głównym składnikiem jest nafta lub jej pochodne, które zabezpieczają kostkę poprzez natłuszczanie jej powierzchni. Jednak mają one zdolność do parowania lub ulatniania się w ciągu roku lub sezonu (np. tylko w trakcie upałów). Impregnaty do kostki brukowej, które ulegną parowaniu, tracą swoje właściwości i nie chronią powierzchni przed zabrudzeniem, zanieczyszczeniem czy roślinami.

Co ciekawe, zaimpregnowanie powierzchni kostki brukowej w profesjonalny sposób, niezależnie od intensywności ruchu na niej (stopnia uczęszczania), stanie się jednorazowym zabiegiem, przynoszącym zauważalne korzyści przez wiele lat (co oznacza, że nie ma konieczności impregnowania kostki brukowej co roku). Dobrej jakości impregnat do kostki brukowej aktywnie powstrzymuje wnikanie substancji takich jak rozpuszczone zanieczyszczenia atmosferyczne (sadza, spaliny, kurz), rzeczywiście hamuje porastanie mchów i glonów (lub plam z zgniłych roślin lub odchodów zwierzęcych), redukuje występowanie białych wykwitów i plam na kostce, a także zabezpiecza kostkę brukową przed zabrudzeniem olejów silnikowych, odchodami ptaków, a w przypadku impregnatów wzmacniających kolor kostki – podkreśla intensywność kolorów powierzchni, nadając efekt tzw. mokrej kostki.

Który impregnat do kostki brukowej wybrać?

Dobry impregnat do kostki brukowej nie powinien działać jedynie na jej powierzchni, tworząc sztuczną warstwę (podobną do lakieru) lub powłokę, która podlegałaby ścieraniu. Tak właśnie funkcjonują podstawowe i tanie impregnaty do kostki brukowej, których skuteczność utrzymuje się maksymalnie jeden sezon lub tylko w czasie upałów, a w kolejnym roku konieczne jest powtórzenie impregnacji. Dodatkowo stosowanie impregnatu o powierzchniowym działaniu na kostce brukowej, która nie jest uczęszczana z jednakową intensywnością, naraża nas na pojawienie się widocznych, wyblakłych ścieżek, wynikających z ścierania impregnatu w miejscach, przez które często przechodzimy, np. do furtki bramy czy garażu. Powłokowe impregnaty wpływają również na bezpieczeństwo użytkowników, ponieważ powierzchnia kostki pokryta warstwą takiego impregnatu staje się znacznie bardziej śliska, co jest już zauważalne podczas zwykłego deszczu.

Przeprowadziliśmy obszerne badania wśród profesjonalistów, rozdając próbki różnych impregnatów ponad 30 firmom i pracownikom zajmującym się czyszczeniem, impregnacją czy układaniem kostki brukowej. Wszyscy otrzymali zestaw siedmiu próbek tej samej pojemności, od tych samych producentów impregnatów przeznaczonych do kostki brukowej, środków do czyszczenia oraz usuwania tłustych plam z kostki brukowej. W zestawie znajdowały się impregnaty dostępne w marketach, internecie oraz w dystrybucji profesjonalnej. Efekt końcowy jest taki, że spośród 30 podmiotów z całej Polski i dwóch regionów na Słowacji, aż 24 firmy od tego momentu regularnie zaopatrują się w produkty Dynasil do impregnowania i czyszczenia kostki brukowej poprzez dystrybucję impregnatdokamienia.pl: Dynasil St Bruk – impregnaty do kostki brukowej i Dynsail St – środki do czyszczenia kostki brukowej. Partnerstwo to trwa już od 2018 roku. W tym okresie otrzymaliśmy setki materiałów z porównaniami efektów i różnic w działaniach między tym impregnatem a innymi – “marketowymi”, które zazwyczaj były używane amatorsko. Każdy potwierdza, że praca związana z czyszczeniem kostki po użyciu profesjonalnych środków jest szybsza, łatwiejsza i trwalsza, a gdy firmy te wracają do tego samego klienta po kilku latach, czyszczenie kostki, która wcześniej została poprawnie zaimpregnowana, jest równie łatwe jak zwykłe mycie, a nie konieczne czyszczenie.

Dynasil St Bruk i Dynasil Wet (efekt mokrej kostki) – były to jedyne impregnaty do kostki brukowej spośród siedmiu dostarczonych próbek, których składniki nie ulatniały się ani nie parowały w okresie dłuższym niż 3 lata. Ich działanie po zaimpregnowaniu powierzchni kostki, jak się okazało, utrzymuje się zdecydowanie dłużej, nawet na nasłonecznionych obszarach. Należy pamiętać, że profesjonalny impregnat do kostki brukowej ma za zadanie zabezpieczyć kostkę nie tylko przed samą wodą, lecz przede wszystkim przed innymi trudno usuwalnymi zagrożeniami, takimi jak trudne plamy z oleju, ptasich i zwierzęcych odchodów, gnijące rośliny czy rdzawe przebarwienia (często wynikające z nawozów do trawy).

Impregnowanie kostki brukowej – kiedy?

Największym dylematem użytkowników kostki brukowej jest to, po jakim czasie od ułożenia kostki można ją zaimpregnować?

Zazwyczaj producenci kostki brukowej sugerują, aby wstrzymać się co najmniej 2 lata przed pierwszą impregnacją powierzchni. Jest to bardzo ogólne zalecenie i wynika z typowej ostrożności producentów materiałów betonowych, aby zapobiec pojawianiu się białych wykwitów. Jednak gdy już pozbywamy się białych wykwitów, nie oznacza to, że jesteśmy wolni od zabrudzeń, na przykład od oleju samochodowego czy innych substancji. Jeśli po ułożeniu kostka nie wykazuje białych plam, zacieków, przebarwień czy nalotów, lub są one sporadyczne, wówczas warto zaimpregnować kostkę brukową od razu po ułożeniu. W takim przypadku impregnat natychmiast zabezpiecza powierzchnię kostki przed ewentualnym pojawieniem się białych wykwitów także w przyszłości. Jeśli jednak sytuacja jest odwrotna, a kostka ma już wykwity podczas montażu, można zaczekać z impregnacją lub wcześniej użyć preparatu do usuwania białych wykwitów z kostki brukowej (np. Dynasil KR). Proces pojawiania się białych wykwitów jest tymczasowy i z upływem czasu zazwyczaj samoczynnie zanika. W większości przypadków po dwóch latach od ułożenia kostki nie powinno być już większych śladów wykwitów. Warto jednak w tym czasie zachować szczególną ostrożność, aby uniknąć zabrudzeń, co nie zawsze jest łatwe.

Artykuł powstał dzięki doświadczeniom sklepu Impregnat do Kamienia PL.