141833137771186600Zastanawiasz się zapewne, jakie będą najlepsze okna dla Twojego domu i jaki rodzaj będzie odpowiadał Twoim potrzebom. Okna oprócz wrażeń estetycznych powinny odznaczać się praktycznymi funkcjami. Na polskim rynku znajduje się cały szereg różnego typu okien, które oprócz efektownego wyglądu, oświetlają pomieszczenie, chronią przed zimnem i jednocześnie zapewniają jego wentylację, a także tłumią hałasy dobiegające z zewnątrz. Dobre okno powinno być przede wszystkim trwałe i funkcjonalne.<br>
Obecnie wszystkie okna, bez względu na materiał z jakiego zostały wykonane, to okna jednoramowe z szybami zespolonymi, termoizolacyjnymi (dwie lub trzy szyby w ramce). Najczęściej posiadają okucia obwiedniowe, czyli takie, które pozwalają na rozwieralne, uchylno-rozwieralne lub uchylno-przesuwne otwarcie skrzydła. Jeśli chodzi o wielkość, montuje się okna jedno- i dwuskrzydłowe lub (rzadziej) trzy- i czteroskrzydłowe.

Materiały dostępne na rynku

Okna produkowane są z takich materiałów jak: drewno, PCW, lub aluminium.

Drewno to materiał naturalny, charakteryzujący się dobrą izolacyjnością cieplną. Wykazuje dużą wytrzymałość i trwałość (50-80 lat przy odpowiedniej konserwacji). W przypadku usterki zwykle możliwe jest usunięcie jej bez konieczności demontażu okien.

Okna drewniane stanowią doskonały element dekoracyjny wnętrza. Można zmieniać ich kolor – wystarczy pomalować. Są one jednak dość drogie i wymagają systematycznej pielęgnacji.

Kolejnym materiałem używanym do produkcji okien jest PCW, czyli polichlorek winylu, prościej mówiąc jest to materiał sztuczny. Charakteryzuje go wysoka odporność na czynniki atmosferyczne, chemiczne i biologiczne, czyli grzyby, pleśnie, itp. – okna PCW nie absorbują wilgoci. Okna plastikowe są również bardzo trwałe (30-50 lat), doskonale tłumią dźwięki dochodzące z zewnątrz, są niepalne, a dzięki dobrej szczelności oszczędzają energię cieplną. Doskonale się prezentują, są funkcjonalne i łatwe w utrzymaniu. Niestety są również wrażliwe na wysokie temperatury i promieniowanie słoneczne, przez co okna w kolorze białym z czasem po prostu zżółkną. Są tańsze od okien drewnianych, ale za to dużo cięższe i nie ma możliwości naprawy wcześniej zamontowanych okien, ponieważ elementy ramy są trwale zgrzane.

Z kolei okna aluminiowe charakteryzują się niewielką wagą i bardzo dużą wytrzymałością. Mimo metalowej ramy, dzięki użyciu najnowszych materiałów termoizolacyjnych dorównują energooszczędnością oknom drewnianym czy PWC. Aluminium to materiał podatny na formowanie, dzięki czemu możliwe jest więc tworzenie okien nawet w bardzo wymyślnych kształtach. Pielęgnacja okien aluminiowych jest bardzo prosta. Wystarczy przemyć je raz na kilka miesięcy wodą z dodatkiem delikatnego środka myjącego niezawierającego octu.

Największą wadą okien aluminiowych jest brak możliwości naprawy czy renowacji, dlatego w przypadku zarysowań, odbarwień, wgnieceń czy też innych uszkodzeń, konieczna jest wymiana profilu na nowy.

Cena również często odstrasza – okna te są bowiem wykonywane są na zamówienie, dlatego są też znacznie droższe od okien opisanych wyżej.

Jak widać w każdej z opcji doszukamy się wielu zalet, ale idą za tym również wady. Dlatego też musimy zastanowić się, jakie są nasze dokładne oczekiwania i na jaki wydatek możemy sobie pozwolić.

Czy kolor ramy ma znaczenie?

            Być może trudno w to uwierzyć, ale okazuje się, że tak. Zbyt ciemne ramy pochłaniają więcej ciepła, co skutkuje ich przedwczesnym zużyciem i problemami m.in. z otwieraniem. Ciemna powłoka lakieru na oknach drewnianych, szybciej się starzeje. Wymaga częstej renowacji i konserwacji. Z kolei w oknach PCW zbyt ciemny kolor może spowodować wydłużenie ram (pod wpływem ciepła ciemna rama wydłuża się dwa razy bardziej niż biała). Ponadto nagrzane tworzywo traci swoją sztywność.

Dodatkowe wyposażenie

            Producenci okien coraz częściej oferują również nawiewniki, rolety wewnętrzne, bądź antywłamaniowe zewnętrzne, parapety, siatki przeciw komarom, itd. Możemy nawet dobrać indywidualnie klamki i bardziej ozdobne słupki , a nawet listwy osłaniające brzegi rolet wewnętrznych.

Jeżeli dalej będziemy mieli wątpliwości, co do wyboru odpowiednich okien warto w takiej sytuacji skorzystać z fachowej pomocy doradców bezpośrednio u producenta.

* Artykuł powstał przy współpracy z firmą ODB, która sprzedaje okna opisywane w artykule: www.odb.com.pl/products/okna