plecak1. Poplamione atramentem lub tuszem do długopisów Mocnym roztworem kwasku cytrynowego (łyżeczka od kawy na pół szklanki wody) pociera się plamę spłukuje gąbką zwilżoną czystą wodą. Czynność powtarza się kilka razy, aż plama całkowicie zniknie. Na zakończenie – wyciera się do sucha, wyciera brązową lub bezbarwną pastą do obuwa i poleruje miękką flanelką.

2. Poplamione tłuszczem Ze zmielonej i przesianej przez sito kredy i spirytusu denaturowanego robi się papkę i nakłada na splamione miejsce. Po wyschnięciu, proszek się usuwa, a jeśli plama nie ustąpiła, nakłada się papkę powtórnie. Na zakończenie wciera się pastę i poleruje.

3. Podniszczone i wyglądające nieświeżo Z jednego białka ije się gęstą pianę i miękką szmatką wciera w skórę torby czy plecaka. Kiedy plama całkowicie wyschnie – poleruje się wełnianą szmatką. Jeśli mamy do czynienia z czarną skórą, do piany dodajemy trochę popiołu z popielniczki. Jeśli czarna skóra jest glansowana, przecieramy przekrojoną na pół soczystą cebulą.