plama201. Póki są jeszcze świeże usuwa się wrzątkiem (lać długo). Można też od razu namoczyć tkaninę w ciepłej maślance, a potem normalnie uprać.

2. Świeże plamy jeszcze wilgotne usuwa się w ten sam sposób co plamy z czerwonego wina: posypać solą (uwaga na tkaniny lniane, wrażliwe na sól), przelać wrzątkiem i spierać w mydlanej wodzie.

3. Można też splamione miejsce zalać serwatką, pozostawić na noc, a rano uprać w mydlanej wodzie.

4. Jeśli pozostało przebarwienie, trzeba natrzeć je sokiem cytrynowym i spłukać zimną wodą. Niekiedy pomaga również rozcieńczony roztwór soli amoniakalnej (salmiaku).

5. Plamy na wełnie można przelać czystym alkoholem lub gorącym mlekiem. Można też zwilżyć zimną wodą i potrzymać parę minut nad zapaloną zapałką.

6. Zastarzałe plamy można natłuścić zwierzęcym tłuszczem (łój, masło) i położyć na słońcu – z wyjątkiem tkanin kolorowych.

7. Tkaniny nadające się do prania: Spryskać plamę wodą sodową, spłucz pod zimną bieżącą wodą. Do miski z gorącą wodą wsyp ćwierć szklanki boraksu i namocz. Upierz jak zwykle.

8. Tkaniny nie nadające się do prania: Za pomocą gąbki zwilż plamę wodą, a następnie roztworem gliceryny (zmieszanej z wodą w stosunku 1:1). Zostaw na godzinę i zmyj gąbką zwilżoną octem spożywczym. Na koniec przetrzyj wilgotną szmatką.

9. Z białego materiału (len, bawełna) plamy usuwa się przez wymoczenie w wodzie z chlorkiem (w proporcji 1:3), a gdy plama zniknie – w czystej zimnej wodzie.

10. Z tkanin kolorowych wełnianych i bawełnianych plamy usuwa się zmywając letnią wodą mydlaną lub rozcieńczoną amoniakiem. Tak samo bardzo ostrożnie z tkanin jedwabnych.

11. Na pewne owoce najlepiej działa rozcieńczony roztwór soli amoniakalnej (salmiak).

12. Resztki śladów po plamach czyścić salmiakiem rozcieńczonym w perhydrolu lub boraksie.

Plamy ze świeżych truskawek, poziomek i borówek usuwać rozcieńczonym roztworem boraksu i obficie spłukiwać.

Stare i zaschnięte plamy roztworem boraksu z dodatkiem amoniaku. Obficie płukać.

Plamy z czarnych jagód zwilżyć surowym mlekiem, wysuszyć i przemywać mieszaniną boraksu (1 łyżka), amoniaku (2 łyżki) i wody (1/2 szklanki). Spłukiwać wodą mydlaną.
Plamy z jagód nawilża się zsiadłym mlekiem, które zmywa się po 2 godz. obficie płucząc. Jeśli tylko to możliwe – suszyć na słońcu.
Plamy z jagód usuwamy amoniakiem lub roztworem wodnym kwasku cytrynowego.

Play z brzoskwiń zmywać wodą utlenioną zmieszaną z wodą w proporcji 1:1. Obficie spłukać. Uwaga przy tkaninach ze sztucznych włókien lepiej stosować słabszą (2%) wodę utlenioną i koniecznie zrobić próbkę.