kuchenkaKuchenkę należy konserwować i systematycznie dbać o jej czystość:
– każdorazowo po zakończeniu gotowania  wytrzyj płytę kuchenną, ponieważ łatwiej jest usunąć rozlane resztki żywności z ciepłych powierzchni,
– jeśli podczas gotowania potrawa wykipi na płytę kuchenki, zasypać należy ją solą, żeby się nie przypaliła,
– gdy resztki żywności przypalą się na płycie, można również, zastosować specjalną piankę do kuchenek. Zostawiamy ją na kilka minut, po czym zbieramy ściereczką.

Co pewien czas przeprowadzamy generalne mycie. Przed przystąpieniem do mycia kuchenki zamykamy dopływ gazu. Zdejmujemy kratkę, na której stawia się garnki, zdejmujemy palniki:
– wszystko włożyć na 3-4 godz. do kąpieli z gorącej wody i detergentu,
– jeśli to nie pomoże, kratkę i palniki, zanurzyć na kilka godzin lub całą noc w misce z nie rozcieńczonym octem. Rano wyjąć, wyszorować szczotką i opłukać,
– jednak jeśli i to nie pomoże, pozostaje wykorzystanie do czyszczenia mocno żrącego środka do mycia piekarników,
– emaliowane kratki, na których stawi się garnki można umyć w zmywarce do naczyń lub gorącą wodą  z proszkiem do prania.
Szczotką do szorowania butelek lub nylonowym wacikiem i cienkim drucikiem przeczyścić otwory w palnikach. Ciepłą, mydlaną wodą używając gąbki wymyć płytę kuchenna, spłukać czystą wodą i wytrzeć do sucha. Odmakające w kąpieli kratki i palniki wyszorować ostrą ryżową szczotką, wypłukać kilkakrotnie  w gorącej wodzie, obsuszyć i założyć na właściwe miejsca. Zrobić próbę czy gaz dochodzi do palników, czy płomień jest niebieski, równy, spokojny i bez “wąsów”.

Płyty kuchenne ze stali szlachetnej dobrze jest raz w tygodniu nasmarować wazeliną (oczywiście zimną i umytą płytę). Dzięki temu zabiegowi brud nie przypala się tak szybko, łatwiej też potem czyścić płytę.  Natomiast palniki i kratki nasmarować odrobiną oleju co zabezpieczy je przed silnym zabrudzeniem i pordzewieniem.