skarbonkaPoczątek roku zawsze napawa nas optymizmem, ale i strachem. Rachunki za energię elektryczną są coraz wyższe, na domiar złego rosną także ceny w sklepach… Z pomocą przychodzi nam ekologia: możesz dbać o środowisko, a przy tym zmniejszyć codzienne wydatki. Wystarczy drobna zmiana nawyków i kilka inwestycji, które naprawdę szybko zaprocentują.

Ile energii nam ucieka

15% więcej energii zużywa niepotrzebnie otwarta lodówka
20% niepotrzebne pranie wstępne
30% gotowanie w garnkach bez przykrywek
50% telewizor, wieża i inne urządzenia w trybie czuwania
84% ładowarka pozostająca w gniazdku
100% niewyłączony monitor komputera

Nigdy się nie zastanawiałaś, ile się kosztuje używanie pralki, lodówki, kuchenki… Płacisz rachunki, i już. Ale może warto sprawdzić (w instrukcji obsługi), ile prądu, wody czy gazu pobierają urządzenia – i przemnożyć to przez stawki za kilowatogodzinę prądu, metr sześcienny gazu, metr sześcienny wody. O cenę prądu zapytaj w zakładzie energetycznym, a gazu – w gazowni (numery telefonów masz na rachunkach). Stawkę za wodę sprawdzisz na wydruku z opłat czynszowych. Jeśli wynik obliczeń niemile cię zaskoczy, spróbuj obniżyć koszty.

Sposoby na tani prąd
Zanim kupisz nowe urządzenie elektryczne, sprawdź, które pobiera mniej mocy (jest to podane w watach). Np. urządzenie o mocy 1000 W zużywa w ciągu godziny 1 kWh prądu, a urządzenie o mocy 500 W tylko 0,5 kWh.
Planując kupno sprzętu AGD zwróć uwagę na stopień efektywności energetycznej urządzenia, oznaczony literami od A do G (powinno to znaleźć się w informacji o produkcie). A  – oznacza najniższy pobór mocy (najmniej prądu zużywa sprzęt AGD oznaczony A, A+ lub A++), G – najwyższy. W ramach klasy pobór mocy może się nieco różnić, więc porównaj zużycie prądu dla kilku urządzeń.

Więcej światła za mniej pieniędzy
Zamiast wybierać tanie żarówki tradycyjne, lepiej zainwestować w nowoczesne świetlówki energooszczędne.
Potrzebują one 1/5, 1/6 mocy żarówek (pobierając 15-20 W, a świecą jak 100-watowe) i są trwalsze (działają 8-15 tys. godzin, a żarówki ok. 1000 godz.). Chociaż świetlówki są droższe (kosztują 15-30 zł, żarówki ok. 1 zł)to zastępując 100-watową żarówkę 20-watową świetlówką, zaoszczędzisz nawet 300 zł (do czasu, gdy świetlówka się przepali).
Tradycyjne, żarowe żarówki 90 procent pobieranej energii przetwarzają na ciepło. Dlatego warto kupić świetlówki energooszczędne, które niemal całą energię przetwarzają na światło i służą kilka lat.
Dwie żarówki 100W, świecące przez 6 godzin dziennie, zużyją 36 kWh w miesiącu: a to kosztuje ponad 10 zł! Gdy wymienisz je na energooszczędne, przez miesiąc zużyją tylko 7,2 kWh, w przeliczeniu na pieniądze – tylko 2,8 zł. Dlatego wszędzie , gdzie światło każdego dnia świeci się dłużej niż godzinę, warto je zamontować.
Zastanów się także nad regulacją oświetlenia, pozwalającą korzystać z niego zgodnie z potrzebami Twojej rodziny. Przyjazne dla kieszeni są zdalne wyłączniki, ściemniacze i czujniki ruchu, które znacznie redukują zużycie prądu elektrycznego.
Najlepszy wygaszacz ekranu to wyłączenie monitora. W windowsie funkcja wyłączania czasowego monitora jest dostępna tam gdzie wugaszacz.
Oczywiście wyłączanie komputera kiedy się od niego odchodzi to podstawa. Niestety wiele osób ma nawyk niepotrzebnego zostawiania włączonego komputera.

Laptop = mniejsze zużycie prądu

Laptop zużywa o połowę mniej energii niż komputer stacjonarny. Jeśli jednak korzystasz z komputera stacjonarnego, wyłączaj go, jeśli robisz sobie przerwę dłuższą niż 15 minut. Zamiast drukować dokumenty i e-maile , staraj się czytać na ekranie. Jeśli musisz skorzystać z drukarki, wybierz atramentową, która zużywa ok. 80-90 % mniej energii niż laserowa. Pamiętaj aby ją wyłączyć: aż 93% energii zużywa ona na tryb czuwania.

Stan czuwania (stand by)
Wydaje się, że urządzenia w stanie czuwania nie zużywają praktycznie prądu. Ileż energii czerpie ta mała świecąca się dioda? Prawda jest trochę inna. Np. czuwający monitor non stop jest gotowy na sygnał z komputera i czerpie więcej energii niż sama dioda. Do tego dochodzi długi czas czuwania i robią się kilowatogodziny. Zupełne wyłączanie monitora czy telewizora wyłącznikiem to oszczędność przy żadnym wysiłku.

Ładowarki do komórek
Należy pamiętać że pozostawione w gniazdku nawet kiedy nie ładują telefonu pobierają prąd.

Wyłącz urządzenie, którego aktualnie nie używasz
To jasny i najprostszy sposób na mniejsze zużycie energii. Należy jednak pamiętać o tym, iż każde urządzenie przy uruchamianiu pobiera więcej mocy. Więc nie warto wyłączać telewizora na 15 sekund.

Sposoby na to aby ciepło nie było drogie
Jeśli wodę w twoim domu podgrzewa piecyk gazowy, opłaca ci się wymienić urządzenie na podgrzewacz stopniowy (włączy się także wtedy, gdy, oszczędzając wodę, słabo odkręcisz kran) i pojemnościowy (wodę w zbiorniku podgrzewa non stop palnik pilotujący, tzw. świeczka).
Jeśli dom ogrzewasz dwufunkcyjnym piecem gazowym, warto zainstalować programator, który pozwala na ustawienie żądanej temperatury. Np. podczas nieobecności w domu wystarczy 18 st. C. Żeby utrzymać taką temperaturę,piec nie musi pracować cały czas, a więc zużywa mniej gazu.
Możesz też zaoszczędzić na ogrzewaniu, jeśli ściany budynku są docieplone, a ty zamontujesz okna o słabej przepuszczalności ciepła. Taka inwestycja jest wskazana wtedy, gdy przy kaloryferach są podzielniki ciepła (mierzą zużycie) oraz termostaty (pokrętła ze skalą do regulacji temperatury). Wtedy płacisz tylko za rzeczywiste zużycie ciepła.

Obniż temperaturę w domu o jeden stopień, a ograniczysz emisję dwutlenku węgla.

Żeby ciepło się nie ulatniało:

 • dobrze uszczelnij drzwi oraz okna i przynajmniej raz na rok sprawdzaj, czy uszczelki nie wymagają wymiany na nowe
 • zamykaj drzwi wewnętrzne
 • nie zakrywaj kaloryferów ciężkimi zasłonami ani mokrymi ręcznikami
 • stosuj ekrany zagrzejnikowe (rodzaj tapety z folii aluminiowej, przyklejanej za grzejnikiem, która odbija ciepło do wnętrza mieszkania)
 • przykręcaj kaloryfery, gdy kładziesz się spać, wychodzisz do pracy
 • ustaw termostat na minimalny pobór ciepła w pomieszczeniu, w którym zwykle nikt nie przebywa
 • gdy wietrzysz pomieszczenie, całkiem zakręć kaloryfer.

Sposoby na oszczędzanie wody:

 • Nigdy nie wylewaj niepotrzebnie wody, kiedy można jej użyć np.: do podlewania kwiatów, ogrodu, czy sprzątania
 • Sprawdź czy Twoje instalacje wodociągowe nie mają przecieków. Odczytaj swój wodomierz przed i po dwugodzinnym nie korzystaniu z wody. Jeżeli nie wykazuje dokładnie tego samego, masz przeciek.
 • Trawnik podlewaj oszczędnie. Ogólną regułą jest to, że trawa potrzebuje podlewania latem co 5 – 7 dni. Obfity deszcz eliminuje konieczność podlewania nawet do 2 tygodni.
 • Podlewaj trawniki wczesnym rankiem, kiedy temperatura i prędkość wiatru są najniższe. To redukuje straty wynikłe na skutek parowania.
 • Nie mocz ulicy, podjazdu i chodnika. Ustaw zraszacz tak, aby podlewać tylko trawnik i kwiaty, a nie miejsca wybetonowane.
 • Używaj najbardziej ekonomicznego zraszacza.
 • Podnieść ostrza kosiarki co najmniej o 3 cm . Nóż usytuowany wyżej powoduje, że trawa jest lepiej ukorzeniona i lepiej utrzymuje wilgotność niż trawnik krótko przystrzyżony.
 • Unikaj zbyt dużej ilości nawozów, bo zwiększają zapotrzebowanie trawy na wodę. Stosuj te, które zawierają wolno uwalniające się nierozpuszczalne w wodzie formy azotu.
 • Okrywaj ziemię korą dla zachowania wilgotności. To pomaga kontrolować chwasty, które konkurują z roślinami o wodę.
 • Niektóre trawy, skalniaki, krzewy i drzewa nie potrzebują zbyt częstego podlewania i zazwyczaj mogą przetrwać okresy suszy bez podlewania. Grupuj razem rośliny o podobnym zapotrzebowaniu na wodę.
 • Nie myj wężem wjazdu czy chodnika – używaj szczotki co zaoszczędzi setki litrów wody.
 • Wyposaż swój wąż w zamykaną końcówkę, która pozwala regulować strumień wody. Kiedy skończysz zakręć kran, aby uniknąć przecieków.
 • Nie zostawiaj węża i zraszacza bez obsługi. Używaj kuchennego zegara, aby przypominać sobie i wyłączeniu podlewania trawnika.
 • Sprawdzaj regularnie połączenia i zawory w wężu.
 • Myj samochód w myjni, która stosuje recykling wody.
 • Unikaj instalacji fontann, jeśli nie mają zamkniętego obiegu wody. Sprawdź gdzie będą najmniejsze straty wody spowodowane parowaniem i wiatrem.