kosmetykaTuszuje drobne usterki skóry, chroni ją przed kurzem, słońcem, chłodem, nadaje cerze aksamitny koloryt, pomaga ukryć zmęczenie i ma w dodatku działanie pielęgnacyjne. Powinna więc polubić go każda z nas.

Podkład pod makijaż, określany również jako make-up albo foundation, trzeba umieć dobrać do kolorytu oraz rodzaju swojej cery, ale nie jest to wcale trudne. Tonacja różowa (alabaster, porcelain) jest typowa dla jasnookich i jasnowłosych blondynek, żółta zaś (beż, złoty beż, beige ivory) dla pań o ciemniejszej karnacji.

Make-up kryjący jest odpowiedni dla skóry z przebarwieniami i pękającymi naczyńkami, ponieważ pozwoli na ukrycie drobnych defektów skórnych, ujednolici koloryt cery.
Make-up transparentny podkreśli karnację, doda skór/,e blasku. Jest lekki i naturalny.
Zbyt wysokie czoło tuszuje się przez nałożenie minimalnej ilości ciemnego podkładu i rozprowadzenie go ku nasadzie włosów.
Czoło zbyt niskie lub zapadnięte pokrywa się zawsze jaśniejszym podkładem niż resztę twarzy.
Zbyt szeroki nos można optycznie skorygować, wmasowując po bokach na całej jego długości ciemniejszy podkład.

Wybieramy odcień

Robimy to wyłącznie przy świetle dziennym, bo sztuczne może nas „oszukać”. Spośród kilku wariantów kolorystycznych wybieramy dwa lub trzy i nakładamy odrobinę na wewnętrzną stronę nadgarstka lub na policzek.
Podkład nie może być za ciemny. Najlepszy jest ten, który tak stopi się ze skórą, że będzie prawie niewidoczny. O to właśnie chodzi: dobry make-up wygląda bardzo naturalnie, nie rzuca się w oczy.

Jeżeli nałożyłaś na twarz zbyt dużo podkładu, jest na to rada. Zwilżamy lekko zwykłą gąbkę (lub gąbkę do make-upu) i dotykamy twarzy w tych miejscach, gdzie warstwa podkładu jest zbyt gruba. Gąbka wchłania jego nadmiar.

Jak to się robi?

Bardzo prosto! Jeśli chcesz, aby twój makijaż był perfekcyjny, musisz podkład równomiernie rozprowadzić na całej twarzy. Uda się to z pewnością, jeśli nie zapomnisz o konieczności przestrzegania jednej, jedynej zasady: podkład zawsze nakładamy punktowo! Kropki podkładu nanosimy na czoło, policzki, nos oraz podbródek i następnie rozprowadzamy, pamiętając o pokryciu nasady włosów i uszu. Powieki również delikatnie pokrywamy podkładem.

Nowoczesne podkłady kosmetyczne są bardzo przyjazne dla twojej skóry. Odżywiają ją, pielęgnują. Chronią ją również przed negatywnymi skutkami zanieczyszczenia środowiska i przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Zawierają wiele cennych składników, takich jak oleje roślinne, ceramidy czy witaminy E i C.

Kończąc makijaż, pudrujemy twarz, najlepiej używając pudru sypkiego. Przy cerze tłustej wybieramy podkład w formie lekkiej emulsji, nawet beztłuszczowej, natomiast w przypadku suchej skóry szukamy specjalnych podkładów, intensywniej nawilżających.
Dla cery mieszanej firmy kosmetyczne również przygotowały odpowiednie preparaty, nie ma więc sensu stosowanie kilku różnych podkładów kosmetycznych.

Od niedawna coraz bardziej popularne stają się tzw. podkłady pod podkłady. Najczęściej mamy do wyboru trzy odcienie preparatu tego rodzaju: biały, różowy oraz brązowy. Służą one do maskowania przebarwień, rozszerzonych naczyń, cieni pod oczami i stanowią uzupełnienie podstawowego podkładu. Korzystając z nich, możemy starannie ukryć zmęczenie czy też poszarzałą od papierosów cerę. W tym ostatnim przypadku użyjemy bazy w tonacji różowej. Zazwyczaj najpierw nakłada się bazę, czyli podkład pod podkład, a dopiero potem make-up.

Wieczorny demakijaż

Wiele pań odnosi się do podkładu z dużą rezerwą. Nie używają tego typu kosmetyków nawet wtedy, kiedy ich cera pozostawia wiele do życzenia. Być może ta niczym nie uzasadniona obawa wiąże się z mylnym przekonaniem, że twarz pokryta delikatną warstwą fluidu nie może normalnie oddychać. Oddycha z całą pewnością, ale… to wcale nie znaczy, że możemy nosić podkład przez całą dobę.

Nie zapominajmy nigdy, że przed snem nasza skóra wymaga bardzo starannego, całkowitego demakijażu. Dokładne oczyszczenie co wieczór twarzy z kurzu, pyłu oraz wszelkich preparatów kosmetycznych, jest podstawą dbałości o ładny, świeży wygląd. A więc pamiętaj: zanim ułożysz się do snu, usuń za pomocą waty i mleczka kosmetycznego pozostałości makijażu. Oczyszczona skóra szybciej wypocznie i zaskoczy cię rano pięknym i świeżym wyglądem.

Pamiętaj!
Tonik nie tylko odświeża skórę ale przede wszystkim ale utrzymuje przez wiele godzin ładny koloryt makijażu.