odżywianieCoraz więcej ludzi nie je mięsa. Robi to nie tylko ze
względów etycznych czy religijnych, ale także zdrowotnych.
Wiadomo bowiem, że to, co trafia na talerz, ma bezpośredni
wpływ na nasze samopoczucie i sprawność fizyczną.

Zdaniem wegetarian jedzenie mięsa wpędza w choroby i skraca życie. Rzeczywiście, powstawanie wielu chorób cywilizacyjnych – zawałów, miażdżycy, niedokrwiennej choroby serca, nowotworów – dietetycy łączą z jedzeniem zbyt dużej ilości tłuszczów zwierzęcych. Wegetarianie rzadziej niż zjadacze mięsa chorują na cukrzycę i nadciśnienie, rzadziej cierpią na kamienie żółciowe i nerkowe, nie mają problemów z utrzymaniem prawidłowej wagi, a poziom ich cholesterolu jest w normie.

Podstawą kuchni wegetariańskiej są warzywa i owoce, jednak przy komponowaniu posiłków uwzględnia się także produkty z innych grup spożywczych. Stąd wegetariańskie książki kucharskie pełne są przepisów na zapiekanki z kasz i makaronów, pyszne risotta, krupniki.

Idealnym wprost pokarmem dla wegetarian są nasiona i orzechy (niesolone!), bogate w tłuszcze roślinne, białka, witaminy, sole mineralne. Po wymieszaniu z warzywami często stanowią pełnowartościowe danie główne.

Wegetarianie wiedzą, że w nasionach podczas kiełkowania zawartość witamin może wzrosnąć nawet 800-krotnie, chętnie zatem jedzą kiełki – szczególnie na wiosnę, kiedy organizm dopomina się dodatkowego zastrzyku energii i witamin. Kiełkować można praktycznie wszystkie nasiona: słonecznika, dyni, lucerny, lnu, sezamu, rzodkiewki, rzeżuchy, również fasole, groch i zboża.

Najzdrowszą formą wegetarianizmu jest tzw. laktowegetarianizm, w którym poza mięsem jada się inne produkty pochodzenia zwierzęcego: mleko, jego przetwory, jajka, ryby. Oprócz pełnowartościowego białka dostarczają one organizmowi składników potrzebnych do tworzenia się czerwonych krwinek: żelaza i witaminy BP, a także witaminy D, odpowiedzialnej za budowę kośćca. Żelazo i witaminę B, można też znaleźć w nasionach roślin strączkowych (zwłaszcza soi), ciemnym chlebie, czosnku, cykorii, suszonych śliwkach. Warto pamiętać, że żelazo szczególnie lubi sąsiedztwo witaminy C. Świetnym jej źródłem jest natka pietruszki, którą z powodzeniem można dodawać do każdej potrawy – nawet do kanapek.