Jeśli po ukończeniu sześćdziesięciu lat budzisz się i nic cię nie boli, znaczy, że umarłeś – mówi popularny dowcip. A to głównie za przyczyną reumatyzmu, którego najczęstszym powodem jest „zużycie się” stawów i kręgosłupa.

Stawy, czyli ruchome połączenia dwóch kości: wypukłość jednej wchodzi w zagłębienie drugiej. Przy każdym ruchu trą o siebie, a niekiedy uderzają. Dlatego kości zakończone są elastycznymi chrząstkami – stawami, które działają podobnie jak samochodowe amortyzatory. Stawy zamknięte są szczelnie w torebce, pokrytej od wewnątrz błoną maziową. Błona ta działa jak stale aktywny zasobnik smaru, zmniejszającego tarcie.

Przyczyn jednej z częstszych chorób reumatycznych – gośćca przewlekłego stawów – jak dotąd nie wykryło. Rozpoczyna się ona nadmierną aktywnością błony maziowej – naszego zasobnika ze smarem. Mazi pojawia się zbyt dużo, gromadzi się ona na brzegach torebki stawowej. Staw puchnie. Staje się szty wny. Utrudnia poruszanie się. Grozi trwałe inwalidztwo. Leczenie polega na hamowaniu rozwoju choroby. Stosowane są leki z grupy soli złota (działania uboczne wymagają stałej kontroli lekarza), specjalna regularna gimnastyka i zabiegi fizykoterapeutyczne. Pomagają (zmniejszenie bólu) kąpiele i okłady parafinowe. Niekiedy jednak konieczna jest operacja.

Gościec zwyradniający to choroba ludzi starszych. Brak „smaru” powoduje szybsze zużywanie się stawów oraz chrząstek kręgosłupa i ich pękanie lub pojawianie się – na skutek nadmiernego tarcia – narośli. Życie z reumatyzmem jest niezwykle uciążliwe.

Preparaty chemiczne mają silne działania uboczne. Bezpieczniejsze są zabiegi fizykoterapeutyczne. Trzeba stosować dietę bogatą w owoce, jarzyny, mleko i biały ser. Konieczne jest zachowanie odpowiedniej wagi. Szczególnie należy dbać o ciepłotę ciała, odpowiednio się ubierać, unikać wilgoci i nie wychodzić z domu podczas mrozów.

Mimo że reumatyzm ogranicza możliwości ruchowe, trzeba się ruszać. Gimnastyka opóźni nasze „spotkanie z reumatyzmem”.

Ważne!

Nie lekceważmy dziecięcych angin. Mogą grozić tzw. gorączką reumatyczną, która powoduje tworzenie się w stawach, a niekiedy i w sercu guzków reumatycznych. Stawy zaczynają boleć, pojawiają się obrzęki, wzrasta tętno. Choroba wymaga bardzo skrupulatnego przestrzegania zaleceń lekarza, często pójścia do szpitala. Obecnie w dobie antybiotyków przejście anginy w stan gorączki reumatycznej jest na szczęście coraz rzadsze.

Pamiętaj!

  • Sypiaj na odpowiednim łóżku (twardy materac, mała poduszeczka).
  • Siedź na właściwym krześle, pozwalającym zachować wyprostowaną postawę.
  • Ciężkie przedmioty podnoś z przysiadu, z ugiętymi nogami, nie przez prostowanie schylonych pleców!
  • Torby i teczki zastąp plecakiem.
  • Zachowuj prawidłową wagę.