W  celach  leczniczych  zbiera  się  głównie koszyczki  kwiatowe, a także łodygi i korzenie.
Kwiaty, łodygi i korzenie zawierają olejek eteryczny, flawonoidy, fenolokwasy, alkohole trójterpenowe, goryczki, karotenoidy i garbniki.
Działanie – przeciwzapalne, przeciwobrzękowe, przeciwzakrzepowe, ściągające, wzmacniające serce i naczynia.
Substancje czynne zawarte w arnice są dobrym lekiem w przypadku obrzęków i krwiaków po urazach i stłuczeniach. Przyspieszają wchłanianie, zmniejszają ból i wzmacniają ściany naczyń. Zapobiegają wykrzepianiu krwi w naczyniach żylnych. Arnika może być polecana w przypadkach oparzeń i odmrożeń, a także w innych chorobach skóry, takich jak stany zapalne, owrzodzenia, czyraki. Arnika znosi bóle korzonkowe, bóle kostne,nerwobóle.
Przetwory arniki należy stosować ostrożnie, bowiem stosunkowo łatwo można je przedawkować, co z kolei może objawiać się podrażnieniem skóry aż do zropienia włącznie. Nie wolno stosować arniki na otwarte rany, oparzenia III stopnia.
Doustne przyjmowanie preparatów arniki poprawia pracę przewodu pokarmowego, powodując zwiększone wytwarzanie soku żołądkowego i żółci. Arnika przyspiesza przemianę materii. Znosi stany skurczowe w przewodzie pokarmowym. Poprawia krążenie krwi w mózgu i naczyniach wieńcowych oraz w naczyniach kończyn.
Homeopatia zaleca stosowanie arniki w przypadkach miażdżycy przebiegającej z nadciśnieniem tętniczym, w zapobieganiu zapaleniom żył po porodach i operacjach.
Arnikę również doustnie należy stosować ostrożnie, bowiem w dużych dawkach wywołuje silne przekrwienie błony śluzowej żołądka, wymioty, biegunkę, a także osłabienie pracy serca i zwężenie źrenic oraz bóle głowy. Doustne przyjmowanie preparatów arniki przeciwwskazane jest w ostrych i podostrych stanach zapalnych żołądka i jelit, podczas leczenia naparstnicą i strofantyną.

Odwar – 1/2 łyżki suszonych kwiatów należy zalać 2 szklankami wody i gotować przez 3-5 minut. Po ostygnięciu i przecedzeniu należy dodać 50 g gliceryny i łyżeczkę octu. Tak przygotowany roztwór może być używany na okłady miejsc bolących, krwiaki, siany zapalne żył.

Nalewka -można ją uzyskać zalewając kwiaty arniki 70% alkoholem. Następnie należy ją rozcieńczyć trzykrotnie wodą lub naparem rumianku i dodać octanu glinu. Taki płyn może być stosowany do okładów polecanych przy bólach kostnych i stawowych, nerwo- i mięśniobólach, owrzodzeniach i oparzeniach. Doustnie nalewkę stosujemy w ilości 5-15 kropli na kieliszek wody po jedzeniu.