kosmetykaNawet najbardziej znane aktorki i modelki, nad których wyglądem czuwa na co dzień cały sztab
specjalistów od urody, miewają kłopoty ze skórą. Tym bardziej nie mogą ich uniknąć zwykle śmiertelniczki.

Mniejsze czy większe defekty skóry miewają zarówno młode dziewczyny, jak i dojrzałe kobiety. Niektóre kłopoty z wyglądem cery związane są z wiekiem (na przykład trądzik różowa-ty pojawia się zwykle u pań powyżej 40), inne są skutkiem zaniedbań, problemów zdrowotnych, błędów dietetycznych itd.

Mały kłopot

…ale często bardzo irytujący to pojedyncze wypryski, pojawiające się w rozmaitych miejscach na twarzy. Nie wolno ich wyciskać, żeby nie spowodować niepotrzebnego zaognienia skóry. Lepiej starać się je zatuszować za pomocą make-upu. Skutecznym, godnym polecenia sposobem na pozbycie się wyprysków jest smarowanie ich specjalnym korektorem antybakteryjnym, o który trzeba pytać w gabinetach kosmetycznych.
Podobno miejsce pojawiania się pojedynczych zmian skórnych wskazuje na najbardziej prawdopodobną przyczynę ich powstawania. I tak – wypryski na czole są najczęściej spowodowane przez czynniki psychiczne, na policzkach – sugerują zaburzenia układu trawiennego, a wokół ust oraz na podbródku – mogą być zwiastunem braku równowagi hormonalnej w organizmie.

Gdy skóra jest szorstka

Szorstkość skóry i towarzyszące jej drobne krostki na zewnętrznej części ramion oraz ud bywają utrapieniem młodych dziewcząt. Zazwyczaj szczególnie widoczne są zimą. Najlepszym sposobem na tego rodzaju „gęsią skórkę” jest regularne stosowanie pilingu do ciała oraz masaż na sucho i na mokro.

Masaż „suchy” wykonujemy, posługując się szczotką z naturalnego włosia. Do zabiegu „na mokro” najbardziej przydatna będzie natomiast szorstka myjka. Oprócz tego warto przyjrzeć się swojej diecie: wprowadzenie do niej większej ilości produktów zawierających witaminę A może przynieść widoczną poprawę stanu skóry.

Pieprzyki i brodawki

Od czasu do czasu powraca moda na pieprzyki i wtedy wiele pań, które nie miały nigdy własnego pieprzyka, umieszcza na skórze sztuczny. Najlepiej dokładnie w takim samym miejscu, w którym miała niewielkie znamię popularna gwiazda filmowa.

Bywają jednak wrodzone znamiona: duże, zdecydowanie szpecące. Aby je zatuszować, można posłużyć się makijażem kamuflującym. Najczęściej możliwa jest także interwencja chirurgiczna, o tym jednak musi zdecydować doświadczony lekarz. Plamy barwnikowe niepotrzebnie podrażnione mogą bowiem w niektórych przypadkach być początkiem nowotworowej choroby skóry.

Nie wolno również samemu usuwać brodawek, które mają charakter wirusowy i mogą rozprzestrzeniać się w różnych miejscach na skórze. Wskazana jest w takim przypadku konsultacja u dermatologa. Lekarz najlepiej doradzi, jak pozbyć się defektu bez narażania się na rozszerzenie infekcji.

Rozszerzone naczyńka

Wyraźnie widoczne, najpierw rozszerzone, a potem popękane naczyńka krwionośne są problemem kobiet w różnym wieku. Mogą pojawić się na twarzy, lubią także umiejscawiać się na nogach, na przykład na udach.

Skłonność do pękających naczynek bywa dziedziczna. Jeśli jednak przez pierwszych 30 lat życia nie zaobserwowałaś u siebie tego rodzaju objawów, to wcale nie znaczy, że możesz być spokojna przez następne lata.

Cera z pękającymi naczyńkami krwionośnymi wymaga bardzo troskliwej pielęgnacji na co dzień. Do mycia twarzy nie należy używać wody zbyt gorącej, aby uniknąć podrażnień. Trzeba również chronić skórę przed nasłonecznieniem, chłodem i wiatrem. W przeciwnym razie narazimy się na powstanie piekącego

Nie każda kobieta zdaje sobie sprawę z jeszcze jednego niebezpieczeństwa związanego z kruchymi naczyńkami: pękające naczyńka krwionośne przyczyniają się do rozwoju bardzo trudno poddającego się leczeniu trądzika różowatego.

W zwalczaniu tego defektu pomocna jest dieta bogata w owoce i warzywa zawierające witaminę C. Należy za to zapomnieć o mocnej kawie i alkoholu. Pomóc mogą również zabiegi dobrane przez kosmetyczkę oraz stosowanie do codziennej pielęgnacji kosmetyków opracowanych specjalnie dla cery z rozszerzonymi naczyniami krwionośnymi. Specjalne toniki, maseczki oraz kremy odżywcze i nawilżające, zastosowane kompleksowo, mają za zadanie wzmocnienie ścianek włośniczek. Ułatwiają one także cyrkulację krwi.

Trądzik różowaty

Występowanie tej dolegliwości jest zazwyczaj poprzedzane pękającymi naczyńkami krwionośnymi. Twarz zaczyna piec i czerwienić się na przykład po wejściu z zimna do ciepłego pokoju lub odwrotnie – po zmianie temperatury otoczenia z wyższej na niższą albo tuż po znakomitej kolacji, jeśli do przyrządzenia potraw użyto ostrych przypraw.

Potem pojawiają się na twarzy czerwone krostki i grudki, z początku nieliczne, później coraz liczniejsze. Trądzik różowaty (rosacea) wymaga długiego leczenia. Konieczna jest pomoc doświadczonego dermatologa, najlepiej – współpracującego z kosmetyczką. Schorzenie to dotyka znacznie więcej kobiet niż mężczyzn.

Trądzik pospolity

Bywa zmorą dorastających dziewcząt i chłopców. Wzmożone wydzielanie hormonów płciowych w tym okresie prowadzi do zwiększonego wydzielania łoju przez skórę. Nadmierna jego ilość powoduje powstanie na skórze ognisk zapalnych o mniejszym lub większym nasileniu. Jeśli do tego miejsca dostaną się bakterie, rozwinie się infekcja i powstanie krosta.

Zdarza się, niestety, że trądzik (acne vulgaris) obejmuje nie tylko twarz, ale także plecy. W walce z tą dolegliwością najlepsze efekty daje ścisłe stosowanie się do zaleceń dermatologa i kosmetyczki oraz wykorzystanie do codziennej pielęgnacji skóry specjalnie dla niej opracowanych kosmetyków.

Młodzi ludzie boją się trądziku również dlatego, że czasem pozostawia on na skórze trwałe ślady. Dotyczy to jednak przypadków o wyjątkowym nasileniu albo bardzo zaniedbanych. Istnieją obecnie metody kosmetyczne, które umożliwiają poprawę wyglądu skóry potrądzikowej. Na ogół po okresie dojrzewania trądzik znika samoistnie, nie pozostawiając śladów.