Pokryte jest nią całe nasze ciało. Bez tej ochronnej powłoki nie moglibyśmy żyć. Dla bezpieczeństwa jest trójwarstwowa: na skórze właściwej leży naskórek, pod nią tkanka podskórna. W sumie waży 3,5 kilograma.

Stale się złuszcza i wymaga systematycznej pielęgnacji. Mycia w miękkiej wodzie, ścierania, kremowania i chronienia przed chorobami. Atakowana jest przez gronkowce, paciorkowce, grzyby i bakterie. Zdrowa radzi sobie z nimi świetnie. Jeśli organizm jest osłabiony zmęczeniem czy długotrwałym stresem, skóra nagle może zacząć boleć, piec i swędzić. Pojawiają się grudki, krosty, przebarwienia, pęcherze. Zawsze trzeba poradzić się dermatologa. Chorób skóry są dziesiątki. Przypomnijmy najpopularniejsze:

Liszajec. Objawy: ropne pęcherze na zaczerwienionej skórze. Zarażamy się nim od chorego lub dotykając zarażone przedmioty. Częsty w internatach, żłobkach, szkołach.

Grzybica. Objawy: łuszczący się naskórek, uporczywe swędzenie, ból. Bardzo zakaźna i oporna w leczeniu. Zakażamy się od ludzi i przez przedmioty, np. nosząc cudze obuwie, na basenach, we wspólnych prysznicach. Grzybica lubi wilgoć. Najczęściej atakuje stopy. U nie dbającej o higienę manikiurzystki można „złapać” grzybicę paznokci. Łatwo się wtedy kruszą, tracą kolor. U mężczyzn częsta jest grzybica pachwin. Objawy: plamy czerwone, potem żółtobrunatne. Grudki i pęcherzyki swędzą. Przyczyną bywa także niedostateczna higiena.

Kandydoza. Objawia się tak popularnymi u noworodków pleśniawkami. U dorosłych drożdżaki wywołujące kandydozę tworzą w kącikach ust bolesne pęknięcia, tzw.zajady. Atakuje często miejsca intymne; u kobiet wtedy pojawiają się upławy, u mężczyzn pieczenie żołędzi i napletka. Konieczna szybka interwencja lekarza, żeby nie dopuścić do zarażenia partnera.

Łuszczyca. Objawy: płaskie grudki czerwonobrunatne, na nich śnieżnobiała łuska. Umiejscawia się zwykle na łokciach, kolanach, na głowie. Oprócz leków doustnych, maści przepisanych przez lekarza, zaatakowaną skórę należy wystawiać na słońce. Nie jest zakaźna.

Trądzik. Objawy: ropne krosty, zaskórniaki pojawiające się głównie na twarzy, klatce piersiowej, plecach. Nie leczone mogą pozostawić głębokie blizny na całe życie. Oprócz specjalnych maści i toników dostępnych w aptekach i drogeriach, należy dbać o regularne wypróżnienia, stosować niskotłuszczową dietę bez ostrych przypraw, pedantycznie dbać o higienę i regularne oczyszczanie zaskórniaków przez fachową kosmetyczkę.

Opryszczka. Objawy: drobne pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym na wargach, okolicach nosa i na narządach płciowych. Pieką i swędzą. Nie wolno ich rozdrapywać i dotykać – szczególnie uważać, żeby nie zainfekować oczu. Wywołują ją wirusy. Nie wolno leczyć się samodzielnie.

Półpasiec. Objawy: podobnie jak w opryszczce pojawiają się pęcherzyki z płynem surowiczym, ale układają się pasmowo to na jednej połowie ciała albo twarzy. Są bardzo bolesne. Półpaśca wywołuje ten sam wirus, co ospę wietrzną. Chorobie towarzyszy podwyższona temperatura, możliwe są powikłania.