kosmetykaDelikatne, starannie wypielęgnowane mogą być prawdziwą ozdobą, zaniedbane – niepotrzebnie zdradzają wiek kobiety, a nawet dodają jej lat. Co robić, by na powitanie podać gładką i milą w dotyku rękę ?

Dłonie wymagają systematycznej pielęgnacji, przede wszystkim dlatego, że w znacznie większym stopniu niż inne części naszego ciała narażone są codziennie na kontakt z nieprzyjaznym dla skóry środowiskiem zewnętrznym.

W czasie wielu prac domowych poddawane są działaniu płynów do mycia naczyń, proszków do prania i innych agresywnych detergentów. Jednakże troskliwa pielęgnacja jest konieczna również ze względu na właściwości skóry na rękach.

Nie zawsze pamiętamy o tym, że nasze dłonie bardzo łatwo ulegają odwodnieniu i przesuszeniu. Przyczyna takiego stanu rzeczy jest prosta: wnętrze dłoni jest całkowicie pozbawione gruczołów łojowych, a skóra na wierzchu rąk posiada ich bardzo niewiele.

Nic nie zastąpi kremu

Odwodniona skóra starzeje się w przyspieszonym tempie. Jeżeli więc nie chcesz, aby traktowane po macoszemu, przedwcześnie postarzałe dłonie dodawały ci lat, musisz poświęcić im trochę uwagi. Najlepiej wyrobić w sobie pewien pożyteczny nawyk: przynajmniej kilka razy w ciągu dnia nawilżaj je ochronno-pielęgnacyjnym kremem lub balsamem do rąk. Zapobiegnie to przesuszeniu naskórka.

Sophia Loren znana włoska aktorka, w napisanej przez siebie książce sporo miejsca poświeciła właśnie pielęgnacji rak. Radzi w niej czytelniczkom, aby zawsze kupowały od razu kilka tubek kremu do rąk i rozkładały je we wszystkich pomieszczeniach, w których przebywają: w kuchni, łazience, w sypialni.

Preparaty do pielęgnacji rąk sprzedawane są zwykle w małych, lekkich tubkach, z łatwością mieszczących się nawet w niewielkiej damskiej torebce. Ostatnio pojawiły się kremy przeznaczone zarówno do rąk, jak i do paznokci. Są godne polecenia: pielęgnując dłonie, wzmacniają przy okazji paznokcie.
Na opakowaniach kosmetyków albo w dołączonych do nich ulotkach bardzo często spotykamy skrót pH. Oznacza on odczyn skóry.

Nasza skóra ma odczyn kwaśny, bardzo niedogodny dla czyhających bakterii chorobotwórczych. Bakterie te wolą bowiem środowisko zasadowe. Zdrowa skóra ma odczyn około 5,5-5,8. Nowoczesne preparaty do rąk mają pH przyjazne dla skóry.

Kremy do rąk zawierają zazwyczaj również składniki łagodzące podrażnienia skóry, jak na przykład panthenol. Dobry preparat do pielęgnacji rąk powinien być także zaopatrzony w filtry UVA i UVB, chroniące przed negatywnym działaniem promieniowania słonecznego.

Sposoby na piękne dłonie

Zaprzyjaźnienie się z pielęgnacyjnym kremem do rąk to konieczne minimum dla każdej kobiety, której zależy na ładnym wyglądzie dłoni. Są jednak jeszcze inne sposoby, a także reguły, których warto przestrzegać.

Prostym, domowym zabiegiem pomocnym w zachowaniu urody rąk jest piling. Jeśli ukończyłaś 30 lat, możesz stosować go nawet 2 razy w tygodniu. Tuż po pilingu kremy pielęgnacyjne wchłaniają się w skórę dużo lepiej.
Zmęczone, przesuszone dłonie możemy odmłodzić, zanurzając je na 20 minut w ciepłej kąpieli z oliwy z dodatkiem cytryny.

Świetnie też robi kąpiel w krochmalu z mąki ziemniaczanej. Przez 15 minut moczymy dłonie, potem opłukujemy letnią wodą i wcieramy krem z witaminą A.

Skóra rąk zregeneruje się równie znakomicie, jeżeli nałożymy na nią warstewkę odżywczego kremu, a potem spędzimy całą noc w bawełnianych rękawiczkach – rada warta wypróbowania.

Niektóre gabinety kosmetyczne proponują bardzo dobre, profesjonalne zabiegi nawilżające i odmładzające ręce. Godne polecenia są na przykład kąpiele parafinowe i maski regenerujące.

Jeśli chcesz mieć ładne ręce:

  • Chroń ręce przed zimnem, nigdy nie wychodź na mróz bez rękawiczek.
  • Używaj rękawic ochronnych, zwłaszcza podczas prac domowych, wymagających bezpośredniego kontaktu z silnymi detergentami.
  • Po umyciu zawsze starannie osuszaj ręce i wcieraj w nie krem.
  • Nie rób pozornych oszczędności, wykorzystując do nawilżania rąk przestarzały krem do twarzy.
  • Gimnastykuj dłonie, żeby rozruszać i uelastycznić stawy.

Jak oszukać czas?

W wyścigu z upływającym czasem zawsze w końcu przegrywamy, lecz można przynajmniej starać się go przechytrzyć i powstrzymywać jego niszczący wpływ na naszą skórę najdłużej, jak się da. Wiadomo powszechnie, że za oznaki starzenia się organizmu uznawane są pojawiające się (nie zawsze, nie u każdego) przebarwienia na dłoniach, nazywane „plamami starczymi”.

Na szczęście są już specjalne kremy (produkują je tylko nieliczne firmy kosmetyczne), bardzo pomocne w usuwaniu lub rozjaśnianiu plam na rękach, ale wiadomo przecież, że łatwiej jest zapobiegać, niż leczyć. Nie zapominajmy zatem o profilaktyce, zwłaszcza iż zdarza się, że tego rodzaju przebarwienia mają ludzie, którym do wieku podeszłego jeszcze bardzo daleko. Pamiętajmy, aby zawsze na słońcu chronić ręce, używając kremów o wysokim numerze protektora. To nie przesada, lecz konieczność: promienie UVA nie tylko opalają, ale również przyspieszają tworzenie się przebarwień, i to już po ukończeniu trzydziestego roku życia.