kosmetykaPonad 70 proc. kobiet na świecie zna te niemiłe objawy z własnego doświadczenia: gładka dotąd skóra zaczyna przypominać pofałdowaną skórkę pomarańczy lub powierzchnię materaca. To znak, że cellulitis atakuje.

Cellulitis pojawia się najpierw po zewnętrznej stronie ud. bo tam właśnie podskórna tkanka tłuszczowa jest grubsza. Potem może pojawić się na pośladkach i brzuchu, a nawet na ramionach. Z medycznego punktu widzenia nie jest groźny, ale szpeci.

Najogólniej mówiąc, dolegliwość ta polega na nierównomiernym gromadzeniu się tłuszczów w tkankach. Pojedyncze komórki tłuszczowe łącza się. tworząc grona uciskające skórę. Na jej powierzchni pojawiają się wgłębienia i zgniecenia. Jest to tzw. cellulitis lipidowy.

Niestety, dbałość o szczupłą sylwetkę to za mało. aby ustrzec się cellulitis, ponieważ nie zawsze zależy on od tuszy: można mieć dziewczęca skłonność do ..pomarańczowej skórki”.

Co może szkodzić?

Jeżeli masz skłonności do cellulitis, zrezygnuj z drugich, gorących kąpieli, a także wystrzegaj się noszenia obcisłych strojów.

Wyrzeknij się papierosów, mocnej herbaty, kawy, gdyż wszelkie używki pogarszają mikrocyrkulację krwi. przyspieszając procesy związane z tworzeniem się ..pomarańczowej skórki”.

Nie zakładaj w domu ogrzewania podłogowego i nie korzystaj z solarium częściej niż kilka razy do roku.

Za cel postaw sobie zachowanie stałej wagi ciała, gdyż zbyt częste eksperymenty z dietami odchudzającymi wpływają na osłabienie tak zwanej tkanki łącznej, co oznacza „zielone światło” dla cellulitis.

Co na pewno pomoże?

Jest wiele sposobów walki z cellulitis, ale sukces zależy od tego, jak szybko zareagujesz. Trudno, niestety, pozbyć się „pomarańczowej skórki”, gdy jest już bardzo zaawansowana.

Bardzo pomaga ruch na świeżym powietrzu, idealnym ćwiczeniu antycellulitisowym jest pływanie, jednak rzadko która pani może sobie pozwolić na regularne korzystanie z basenu. Każda z nas może natomiast poprawić krążenie stosując masaże i natryski naprzemienne. Najpierw natrysk ciepły, potem zimny – ważne, żeby zabieg ten wykonywać systematycznie, rano lub wieczorem.

Przyczyny powstawania

  • Zaburzenia hormonalne. Cellulitis może pojawić się już w okresie dojrzewania albo podczas ciąży lub menopauzy.
  • Niewłaściwa dieta i niedostatek ruchu na świeżym powietrzu.
  • Silne przeżycia, stresy również mogą być przyczyną powstania cellulitis.
  • Skłonności dziedziczne.

Wielkie firmy kosmetyczne, również polskie, produkują już specjalne preparaty pomocne w walce z cellulitis. Po masażu pobudzającym ukrwienie smarujemy nimi zmienione partie ciała. Do masażu najlepsza jest specjalna szczotka z wypustkami, ale jeśli jej nie mamy, można użyć również rękawicy do masażu.

Na świecie stosuje się wiele różnych sposobów, aby uwolnić kobiety od kompleksów związanych z niechęcią do własnego ciała, zmienionego przez nie leczony cellulitis. Jednym z nich jest metoda laserowa, podobno całkowicie bezpieczna dla pacjentek.

Inny sposób to cellulolipoliza, czyli nakłuwanie zmienionych obszarów ciała bardzo cienkimi igiełkami, podłączonymi do generatora elektrycznego. Pole elektryczne, które wytwarza się w trakcie zabiegu, niszczy rozrośnięte komórki tłuszczowe. Jest to jednak zabieg drastyczny, wymagający ogromnego doświadczenia od przeprowadzającego go lekarza.

Istnieją także chirurgiczne metody usuwania bardzo „rozbudowanego” cellulitis, ale przynajmniej z niektórymi z nich wiąże się ryzyko ewentualnych powikłań.

Warto sprawić sobie tester wykrywający nawet najwcześniejsze stadium cellulitis. Wykonany jest z folii plastikowej z zatopionym wewnątrz ekranem ciekłokrystalicznym, który zmienia barwy pod wpływem temperatury. Badanie jest bardzo proste. Wystarczy przyłożyć tester na dokładnie umytą i starannie osuszoną powierzchnię skóry, w miejscach najbardziej narażonych na pojawienie się zmian (zewnętrzna strona ud, pośladki). Na ekranie testera pojawi się mapa cieplna sprawdzanej powierzchni.

Odczyt możemy porównać z danymi zawartymi w tabeli pomagającej interpretować wyniki badania. Błyskawicznie dowiemy się, czy w komórkach rozpoczął się proces rozwoju cellulitis i w jakim jest stadium. Badanie można powtórzyć, ponieważ tester przeznaczony jest do wielokrotnego użytku. Będzie służył latami, jeśli nie zostanie uszkodzony mechanicznie.

Większość specyfików typu „antycellulitis” zawiera wyciągi roślinne (np. z alg morskich), kofeinę i koncentraty ziołowe. Stosować je należy codziennie, najczęściej przez dwa-trzy tygodnie. W miejsca zaatakowane „pomarańczową skórką” wmasowuje się krem, żel albo emulsję – dłonią, specjalną szczotką lub aparatem do masażu.

Ze względu na to, że tester wykazuje nawet wczesne zmiany, możemy szybko zacząć im przeciwdziałać. Warto skorzystać w tym przypadku z rad zawartych w dołączonym do testera poradniku metod zapobiegania schorzeniu i leczenia go w każdej stwierdzonej fazie (wskazówki dotyczą właściwej diety, masażu, odpowiednich ćwiczeń i stosowania kosmetyków, np. kremów).

Dużo rozsądniej będzie rozpocząć walkę z cellulitis, gdy tylko zauważymy jego pierwsze symptomy. Nakoniec jeszcze jedna, bardzo prosta, ale istotna dla zachowania urody rada: starajmy się codziennie wypić nawet dwa litry niegazowanej wody mineralnej. Pomaga to w uwalnianiu się toksyn z organizmu.

Jeśli cellulitis rozwinie się, w miejscach rozrostu tkanki tłuszczowej utworzą się zastoiny płynu tkankowego – limfy. Komórki będą coraz gorzej odżywiane. Obniży się o kilka stopni temperatura ciała w miejscach dotkniętych tą dolegliwością, co z kolei spowoduje gorsze ukrwienie i gorsze zaopatrzenie komórek w potrzebne składniki odżywcze. Skóra będzie się prędzej starzała. Walcząc z cellulitis, trzeba poprawić ukrwienie organizmu.