apteczkaOdra, różyczka, wietrzna ospa, świnka i szkarlatyna. Spotkane za młodu nie są groźne. Gdy zachorujemy na nie później, mogą stać się przyczyną groźnych powikłań. Na szczęście choroby te przechodzimy tylko raz w życiu.

Odra

Zaczyna się jak zwykłe przeziębienie: suchy kaszel, katar, gorączka. Charakterystyczne dla niej jest wyraźne przekrwienie oczu oraz występowanie na wewnętrznej stronie policzków. w pobliżu zębów trzonowych, malutkich białych grudek. Pierwsza wysypka, różowe plamki, pojawia się dnia choroby. Najpierw za uszami, potem na twarzy, a następnie na całym ciele. Gdy odra przebiega normalnie, wysypka i wysoka gorączka utrzymują się przez 1-2 dni. Dłuższe gorączkowanie lub wysokie skoki temperatury mogą być oznaką groźnych powikłań. Najczęstsze to zapalenie oskrzeli, płuc lub ropne uszu. Gdy więc gorączka nie ustąpi po dwóch dniach od pojawienia się wysypki. wizyta lekarza jest absolutnie konieczna.

Chore dziecko jest szczególnie narażone na ataki wirusów, dlatego należy je całkowicie odizolować od osób przeziębionych, kaszlących lub cierpiących na ból gardła. Przebywać powinno w dobrze ogrzanym, a równocześnie często wietrzonym pokoju. Należy je też chronić przed ostrym światłem. Na oczy kłaść kompresy z chłodnego rumianku. Ponieważ dziecko traci apetyt, przez jakiś czas można podawać głównie owoce i jarzyny. Ale musi dużo pić. Pilnować płukania ust przegotowaną wodą z odrobiną nadmanganianu potasu co najmniej 3 razy dziennie.

Różyczka

Jest znacznie łagodniejsza od odry. Różowe plamki wysypują się nagle na całym ciele po 12-21 dniach od zarażenia. Następnego dnia bledną i zlewają się. Cała skóra staje się jednolicie zaróżowiona. Dziecko ma lekką gorączkę oraz powiększone i wrażliwe węzły chłonne na karczku, za uszami i na szyi. Różyczka mija po 5-7 dniach bez komplikacji, a przejście tej choroby daje trwałą odporność. Dziecko powinno przebywać w domu. ale nie musi leżeć w łóżku. Podawać lekko strawne jedzenie.

Jednak różyczka potrafi być też niezwykle niebezpieczna. Z całą bezwzględnością atakuje wczesny (do 3 miesiąca) płód. Kobiety ciężarne, które nie przechodziły różyczki lub nie są tego pewne, powinny koniecznie zgłosić się do lekarza i przeprowadzić specjalistyczne badanie krwi. Jeżeli dojdzie do tej choroby (niekiedy przebiega ona u dorosłych kobiet bez objawów, ale można to ustalić), lekarze z reguły zalecają usunięcie ciąży.

Ospa wietrzna

Jedynym kłopotem, jaki sprawia ta choroba, jest dopilnowanie dziecka, aby nie rozdrapywało towarzyszących jej, najpierw krost, a później strupów. Krosty wyglądają początkowo jak zwykłe pryszcze z niewielkimi, żółtymi pęcherzykami na czubku. Pęcherzyk ten pęka po kilku godzinach i wysycha. Pojawia się strup. Trwa to wszystko około 3-4 dni. Wysypka swędzi. Ulgę przynosi 10-minutowa kąpiel z dodatkiem sody oczyszczonej (3/4 szklanki na wanienkę lub 2 szklanki na wannę). U starszych dzieci chorobie towarzyszy z reguły gorączka, powinny więc leżeć w łóżku do czasu, aż pojawiają się nowe krosty. Jedynym powikłaniem bywają czyraki, które powstają, gdy zainfekujemy skórę, drapiąc krosty i zrywając strupy.

Świnka

To wirusowa choroba gruczołów ślinowych. Można je znaleźć w zagłębieniach tuż pod płatkami usznymi. Najpierw gruczoł powiększa się, wypełniając całe zagłębienie. Potem obrzęk przechodzi na dolną część twarzy. Płatek ucha odstaje. Pojawia się ból wokół ucha, a także w gardle, zwłaszcza przy przełykaniu. Dziecko czuje się rozbite. Gorączka pojawia się drugiego lub trzeciego dnia. Obrzęk przeciętnie utrzymuje się od tygodnia do 10 dni. Dziecku należy podawać potrawy płynne lub półpłynne.

Niebezpieczne jest, jeśli na świnkę choruje chłopiec, u którego zaczęło się pokwitanie. Wówczas świnka może przerzucić się na jądra. Może, ale nie musi doprowadzić w przyszłości do niepłodności.

Innym powikłaniem jest specyficzna odmiana zapalenia opon mózgowych. Dziecko ma bardzo wysoką temperaturę, sztywność karku, majaczy. Nieraz występują dodatkowo silne bóle brzucha i wymioty. Powikłanie może być leczone wyłącznie w warunkach szpitalnych.

Szkarlatyna

Popularnie zwana płonicą. Wywołują ją paciorkowce. Zaczyna się od bólu gardła, głowy, wymiotów, gorączki. Po dwóch dniach pojawia się wysypka, zwykle tam, gdzie dziecko się poci: w pachwinach i na plecach. Wysypka wygląda jak jednolity czerwony rumień. Stopniowo obejmuje całe ciało i twarz. Gardło jest też bardzo czerwone. Należy wezwać lekarza.

Bezpieczniej zastosować leczenie antybiotykami. Skracają czas choroby i zmniejszają ryzyko powikłań, których nie należy lekceważyć. Pojawiają się już po ustąpieniu objawów choroby, gdy dziecko wydaje się zdrowe. Najczęstsze powikłania to zapalenia uszu i nerek. Już po dwu dobach od podania antybiotyku dziecko nie zaraża. Lepiej, żeby przez trzy tygodnie pozostało w domu pod kontrolą pediatry.

Jeszcze nie tak dawno większość dzieci ciężko chorowała na koklusz lub dyfteryt, czyli błonicę. W tej chwili wszystkie niemowlęta szczepi się nie tylko przeciwko tym chorobom, ale także przeciwko tężcowi i polio, czyli paraliżowi dziecięcemu. Szczepienie powtarzane jest trzykrotnie i uodparnia na całe życie.

Noworodki są szczepione przeciwko zapaleniu wątroby typu B i przeciwko gruźlicy. Te szczepienia trzeba powtarzać cztery razy. Wymienione szczepienia są obowiązkowe i bezpłatne.

Gdy nasze dziecko zachoruje na różyczkę, bezwzględnie poinformujmy o tym kobiety w ciąży, które miały z nim kontakt. Dopilnujmy, aby lekarz zapisał w książeczce zdrowia dziecka (zwłaszcza dziewczynki) fakt przejścia tej choroby. Pieczołowicie książeczkę tę przechowujmy. Gdy nasza mała dziewczynka stanie się kobietą, będzie to dla niej bardzo ważne.

Wszystkie dzieci, a zwłaszcza chłopcy, powinny być zaszczepione przeciwko śwince. Szczepionkę stosu je się po ukończeniu przez dziecko pierwszego roku życia.