kosmetykaPielęgnuje nasze ciało, skórę oraz duszę. Kąpiel w wannie to wspaniały relaks, pod warunkiem,
że przygotujemy ją bez pośpiechu, przeznaczając na nią co najmniej pół godziny.

Relaksującą kąpiel zrób sobie, gdy masz trochę czasu i nie musisz się spieszyć. Na co dzień polecamy prysznic, który działa pobudzająco na organizm i zajmuje tylko kilka minut. Wiele osób nie wie, że zbyt długie przebywanie w bardzo ciepłej wodzie osłabia serce. Gorąca kąpiel przy cellulitis to poważny błąd.

Na błogie leniuchowanie w wodzie wystarczy 10 minut. Można jednak połączyć piękne z pożytecznym, przeznaczając kilka minut na piling całego ciała.

Wybieramy jakiś delikatny preparat do mycia ciała i starannie myjemy się pod prysznicem. Potem nakładamy na skórę piling z ziarenkami ściernymi albo piling enzymatyczny i usuwamy zgrubiały naskórek, pamiętając, że szczególnej uwagi wymaga zazwyczaj skóra na piętach a także na łokciach. Na zakończenie spłukujemy ciało pod prysznicem i już jesteśmy gotowe do wspaniałej, odprężającej kąpieli.

Jaką kąpiel wybrać?

Można za każdym razem eksperymentować lub zawsze wybierać ulubiony wariant kąpieli. Możliwości jest bardzo dużo. Kąpiel może odprężać, orzeźwiać i oczyszczać ciało. Podajemy kilka propozycji.

  • Kąpiel mleczna. Podobno żona Nerona, słynna Poppea, troszcząc się o urodę, kąpała się w mleku oślic. My możemy również zafundować sobie kąpiel dobroczynnie wpływającą na przesuszoną skórę: do wody dodajemy 5 litrów mleka i trochę rozpuszczonej mąki kartoflanej.
  • Kąpiel orzeźwiająca. Cztery łyżki lawendy wsypujemy do gotującej się wody, po czym naczynie z ziołami pozostawiamy na małym ogniu jeszcze na 40 minut. Po odcedzeniu napar wlewamy do wanny.
  • Kąpiel pachnąca. Do wanny wlewamy pachnący olejek z ulubionym zapachem – lawendowym, brzoskwiniowym czy różanym, po czym dopełniamy wannę wodą. Takiej aromatycznej kąpieli nie polecamy jedynie osobom uczulonym na zapachy.
  • Kąpiel pomarańczowo-cytrynowa. Wspaniale orzeźwia, a przy tym wygładza skórę. Żeby efekt był widoczny, musisz poświęcić przynajmniej 6 dorodnych owoców cytrusowych – na przykład 4 cytryny i 2 pomarańcze. Kroisz owoce na plasterki (wraz ze skórką), wrzucasz je do wanny wypełnionej wodą i… sama się zanurzasz.
  • Kąpiel ziołowa. Jest kilka sposobów na przygotowanie wonnej, ziołowej kąpieli. Do napełnionej wodą wanny możemy dodać napar z wybranych ziół albo zawiesić na kranie poniżej strumienia wody płócienny woreczek z ziołami.