kosmetykaLśniące, zdrowe włosy są ozdobą każdej kobiety.
Dlatego trzeba wiedzieć, jak sobie pomóc, kiedy ładne dotąd włosy zaczynają się przetłuszczać
albo po kolejnym farbowaniu tracą połysk i puszystość.

Kłopoty z włosami bardzo często są wynikiem niewłaściwej pielęgnacji i… braku wiedzy. Bo czy ktoś zastanawia się na co dzień, jak jest zbudowany włos?

Oczywiście nie. Zazwyczaj czeszemy się, farbujemy włosy na modny kolor, poddajemy je działaniu trwałej ondulacji, modelujemy, suszymy elektryczną suszarką i dopóki nie okaże się, iż zdrowe dotąd włosy stały się nagle suche i łamliwe, uważamy, że wszystko jest w porządku.

Zasady pielęgnacji

Zdrowe i lśniące włosy nie wymagają żadnych specjalnych zabiegów, poza regularnym myciem, na przykład szamponem typu „2 w l”.

Jeśli włosy są kruche, rozdwajają się na końcach, a w dotyku są suche, musisz zastanowić się, czy nie popełniłaś błędów pielęgnacyjnych. Może przegrzewasz je suszarką, a latem z lubością się opalasz, nie chroniąc włosów przed intensywnym słońcem, albo zbyt często robisz trwałą ondulację?

W takim wypadku konieczne będzie zastosowanie odżywki do włosów i odżywczego szamponu.

Włosy przetłuszczające się trze ba myć bardzo często, a oprócz tego pić  dużo wody  mineralnej i stosować lekko strawną dietę. Przetłuszczające się włosy mogą być oznaką braku równowagi hormonalnej albo efektem stresu. Często towarzyszą tłustej cerze.

Do ich mycia stosujemy szampony do włosów tłustych. Przy płukaniu dobrze jest dodać do wody odrobinę soku z cytryny.

Kiedy we włosach pojawia się łupież, czyli nieestetyczne  białawe  łuski osypujące się z głowy, to znak, że trzeba podjąć leczenie – zwykłe szampony pielęgnacyjne nie pomogą pozbyć się tej dolegliwości. Łupież bowiem jest odmianą bardzo łagodnej grzybicy, wywołanej przez drożdżopodobny grzyb.

Najskuteczniejsza terapia przeciwłupieżowa polega na zastosowaniu preparatów niszczących grzyb. Są one na szczęście wygodne w użyciu, bo występują w formie leczniczego szamponu. Walcząc z łupieżem, trzeba szczególnie pamiętać o częstym myciu szczotek do włosów i grzebieni.

Czy wiesz, że:

  • Włosy zazwyczaj rosną nie więcej niż l ,5 cm na miesiąc.
  • Jedyną żywą częścią włosa jest jego korzeń, czyli cebulka włosowa. To ona dostarcza składników odżywczych i jest odpowiedzialna za tworzenie się nowych komórek.
  • Ta część włosa, która wydostaje się ponad powierzchnię skóry i na której pięknym wyglądzie tak nam zależy, jest całkiem skeratynizowana, a więc – martwa: nie może zregenerować się samodzielnie, bez pomocy z naszej strony.

Jak suszyć włosy

Wiadomo, że włosy, jeśli mają skłonność do przetłuszczania się, można myć nawet codziennie. Kąpiel na pewno im nie zaszkodzi, o ile dobierzesz właściwy szampon, a potem starannie, obficie je wypłuczesz. Najwięcej błędów popełniamy zwykle przy suszeniu włosów. Najzdrowsze jest, niewątpliwie, suszenie na powietrzu, ale przeważnie brakuje na to

Gorący podmuch powietrza z suszarki nadmiernie wysusza i niszczy włosy, dlatego trzeba trzymać suszarkę w pewnej odległości od włosów i nie nastawiać jej na zbyt wysoką temperaturę. Włosy będą bardziej puszyste, jeśli w czasie suszenia pochylisz głowę ku dołowi.

Jak się czesać

Wielu fryzjerów uważa, że dla urody włosów najważniejsze jest ich codzienne szczotkowanie – czynność prosta, lecz przez większość współczesnych kobiet (nie tylko Polek) zapominana. Co rano należy wyszczotko-wać włosy szczotką z naturalnego włosia. Pochylamy głowę i szczotkujemy włosy od nasady do samych końców, a następnie odrzucamy głowę do tyłu i znów szczotkujemy. Wystarczy 5 minut dziennie. Szczotkę należy codziennie umyć. Jednak, uwaga! – Musimy to robić bardzo delikatnie, aby niepotrzebnie nie podrażniać gruczołów łojowych, umiejscowionych w skórze głowy. Chodzi o to, aby włosy nie zaczęły się nadmiernie przetłuszczać.

Pamiętaj!

Nie kupuj nowego szamponu, zanim nie przeczytasz informacji na opakowaniu. Tylko wtedy możesz mieć pewność, że wybrałaś odpowiedni dla twoich włosów.
Nie myj głowy ani w zbyt gorącej, ani w zbyt zimnej wodzie.
Włosów nie należy myć mydłem, gdyż wpływa ono negatywnie na kwasowo-zasadową równowagę skóry.