skarbonkaSytuacja na rynku pracy w naszym kraju od pewnego czasu nie nastraja pozytywnie. Jeszcze trudniej mają kobiety, zwłaszcza jeśli zajmują się lub zajmowały do tej pory mały dziećmi. Powrót w wir pracy jest trudny, a czasem wręcz niemożliwy. I nie mówimy tutaj o nieprzychylnych do tego pomysłu pracodawcach, lecz zwykłej sprawie. Bo czasem trudno jest wrócić do obowiązków, gdy nie wykonywało się ich przez rok lub dłużej. Oczywiście można przejść szkolenie, ale czasem pracodawcy są niechętni na powtórne szkolenia pracowników, którzy powinni od razu zająć się tym, do czego zostali zatrudnieni ze statusem osoby posiadającej doświadczenie.

W wielu przypadkach, pomocą w takiej sytuacji może być rozpoczęcie własnego biznesu, dla oszczędności, prowadzonego we własnym domu. Ale co można robić oprócz skręcania długopisów? Rozwiązań jest wiele. Od powielania już istniejących usług i firm, poprzez zatrudnienie się do pracy zdalnej, wykonywanej w domu, aż po puszczenie wodzy fantazji i zajęcie się tym co sprawia nam przyjemność. Co jest naszą pasją. Taki kobiecy biznes, w którym Ty będziesz szefową.

Trudno nam w tym miejscu dać konkretne przykłady, czym możesz się zająć, bo nie znamy Ciebie, nie znamy warunków ani realiów w jakich żyjesz, aby podpowiedzieć konkretne rozwiązania.

Najlepiej jest przyjrzeć się, co się umie najlepiej, co się lubi robić. Poszukać co z tego co umiemy i lubimy robić, można sprzedać, co może okazać się przydatne dla innych.

Niektóre Panie mają dar do zajmowania się dziećmi – można wynająć się jako niania, dać ogłoszenie. Czasem dobrym rozwiązaniem jest zorganizowanie się, i np. zamiast zajmować się jednym dzieckiem, zebrać grupkę 2-4 dzieciaków, w tym samym wieku. Łatwiej wtedy zorganizować czas, a cenę można dać atrakcyjniejszą niż za jedno dziecko. Bo łatwiej rodzicom jest zapłacić np. 500zł za jedno dziecko, gdy dzieci tych jest czworo – a Ty zarabiasz na tym 2000zł, niż płacić niani 1000zł, a dziecko wychowywane jest jak odludek.

Umiesz szyć? Pomyśl o kobietach, które ze względu na swoje wymiary (duże lub małe) mają kłopot ze znalezieniem odpowiednich ubrań dla siebie, które mimo wszystko będą eleganckie i kobiece. W internecie jest całe morze inspiracji, które może pomóc Ci zawojować rynek.

Wiele osób powie, łatwo mówić. Zgadzamy się, łatwo mówić, zarobić jest trudniej. Ale pamiętajmy, że pracować będzie dla siebie, a od naszego zaangażowania będzie w dużej mierze zależał rozmiar naszego sukcesu.