lazienka32Minęły na szczęście czasy, kiedy mieszkańcy nowo zasiedlanych bloków w wannie trzymali węgiel, ale i tak często jest ona miejscem wstydliwie skrywanym przed wzrokiem gości.

Najlepiej wszystkie urządzenia sanitarne stale utrzymywać w idealnej czystości. Zapuszczone wymagają potem bardzo intensywnego czyszczenia i zdarza się, że brud schodzi, ale razem z kawałkiem wanny.

Żółte zacieki, pojawiające się na umywalkach, wannach i muszlach klozetowych, usuwa się gorącym octem, który ma tę zaletę, że nie uszkadza emalii. Należy zwracać na to uwagę zwłaszcza przy nowych wannach, które mają znacznie cieńszą powlokę emalii niż produkowane dawniej.

Lustra można myć jak szyby w oknie, można też wodnym roztworem octu (2 części wody,  l octu), nanoszonym na powierzchnię pogniecioną gazetą. Dobre rezultaty przynosi też używanie plastrów surowego kartofla, po czym należy lustro zmyć wodą z dodatkiem ,    denaturatu (łyżeczka na pół szklanki) i wypolerować.

Baterie czyścimy specjalnym mleczkiem do metali. Wodne zacieki na chromoniklowanych powierzchniach można też usuwać na sucho, przecierając je miękką szmatką maczaną w mące.

Dywaniki łazienkowe zrobione z drewnianej kratki trzeba wyszorować ryżową szczotką i gorącą wodą z proszkiem do prania, spłukać w wodzie z dodatkiem amoniaku, wysuszyć, przetrzeć pastą do podłóg i wypolerować. Dywaniki z korka myje się wodą z mydłem, a następnie płucze, wyciera i jeszcze lekko wilgotne naciera olejem parafinowym. Zrobione z włókien sztucznych pierze się w ciepłej wodzie z dodatkiem detergentu, płucze i wiesza nad wanną, nie wyżymając. Dywaniki z wykładziny czyści się tak jak wykładzinę pokojową.

Gąbki, które po długim używaniu straciły świeżość i kolor, zalewa się octem i odstawia na 24 godziny. Płucze się kilkakrotnie ciepłą woda i suszy. Inny sposób: wkłada się gąbkę do małego pojemnika, posypuje łyżeczką sody oczyszczonej i zalewa ciepłą wodą. Po 2-3 godzinach gąbkę płucze się i suszy.

Szczotki przynajmniej raz w miesiącu trzeba wymyć w ciepłej wodzie. Szczotki z tworzyw sztucznych myje się w wodzie z dodatkiem detergentu; szczotki z naturalnego włosia – w wodzie z dodatkiem amoniaku (2 łyżki na litr wody). W misce zanurzamy tylko włos, nie mocząc oprawki. Umyte szczotki suszymy w zacienionym i przewiewnym miejscu.

  • Lustra w łazience nie będą zachodziły parą, jeśli pokryjemy  je warstwą roztworu, sporządzonego z mydła oraz gliceryny i starannie wypolerujemy.
  • Plamy z rdzy na bateriach usuwa się amoniakiem.Gdyby nie schodziły, posmarować tłuszczem i zabieg powtórzyć.