Wolno stojące czy wnękowe, dwu- czy pięciodrzwiowe mają jedną cechę wspólną – zawsze są za małe, by pomieścić cala naszą garderobę i bieliznę, o szalikach, krawatach czy kapeluszach już nie wspominając.

Choć najczęściej nie zdobią wnętrza, to jednak od czasu do czasu muszą być dokładnie odkurzane i czyszczone, zwłaszcza że zwykle bywają mało szczelne. Poza codziennym odkurzaniem co najmniej dwa razy w roku (późną wiosną i jesienią) należy zrobić gruntowne porządki w szafie.

Najlepiej wyjąć cała zawartość szafy i szuflad, a wnętrze najpierw odkurzyć odkurzaczem a potem umyć wodą z octem. Następnie przygotować mieszankę składającą się z 2 części octu, 2 części terpentyny i l części spirytusu denaturowanego i dokładnie natrzeć nią całe wnętrze szafy. Dół, półki oraz szuflady dobrze jest wyłożyć papierem nasączonym odpowiadającym nam zapachem, co zapewni przyjemną woń w szafie, ale także będzie odstraszało mole. Wszystkie rzeczy należy przejrzeć, posegregować (przy tej okazji można się pozbyć rzeczy nie noszonych od lat) i na nowo ułożyć.

Odzież skórzana. Przed schowaniem każdą rzecz należy dokładnie strzepnąć, aby wyrównały się wszystkie zakładki. Dzięki temu ubranie zachowa właściwy kształt. Najlepiej przechowywać je w specjalnych dziurkowanych workach plastikowych.

Ważne !
Futer nie wolno wkładać w plastikowe torby (futro musi oddychać!) i stosować naftaliny. Do kieszeni futer dobrze jest natomiast włożyć małe woreczki z gazy, napełnione różnymi ziołami, mocno aromatycznymi, jak lawenda, nostrzyk, szałwia czy popularne bagno.

Odzież wełniana. Jeżeli nie chcemy, by stała się łatwym łupem moli, przed schowaniem na lato, każdą rzecz należy wyprać, oczyścić lub uprasować gorącym żelazkiem przez grubą tkaninę. Wszystko wytrzepać i wywietrzyć.

Futra. Dokładnie, ale delikatnie wytrzepać na powietrzu trzepaczką. Na wieszakach zawiesić woreczki ze środkiem przeciwmolowym. Futra pozapinać i przechowywać w płóciennych lub papierowych torbach w przewiewnym, chłodnym miejscu.

Buty
. Do butów włożyć prawidła lub wypchać je zgniecionymi gazetami. Do cholewek wysokich butów można przypiąć klipsy do bielizny i zawiesić na haczyku. Grube buty sportowe naciera się ciepłym tłuszczem (najlepiej łojem lub smalcem), wcierając go mocno w skórę, zwłaszcza w szwach i połączeniach z podeszwą.

  • Między ubraniami zawieś muślinowe woreczki napełnione mieszanką sporządzoną z mielonych goździków, cynamonu, czarnego pieprzu i korzeni irysa (w równych częściach po 5 dag).
  • Worków, w których razem ze środkiem przeciwmolowym jest schowana odzież, nie należy w okresie letnim otwierać.
  • Szafa powinna być nieco odsunięta od ściany, y powietrze mogło swobodnie krążyć.