piwnicaDzisiejsze meble w niczym już nie przypominają ciężkich, masywnych wyrobów dawnych rzemieślników. Coraz rzadziej robi się meble z pełnego drewna. Najczęściej powstają ze sklejki oklejonej fornirem.

Swe nazwy też biorą od forniru, a nie od drewna, z którego zostały wykonane. Do najpopularniejszych należą: dąb, sosna, orzech, grusza, mahoń, wiśnia, palisander i brzoza. W zależności od rodzaju mebli i sposobu ich wykończenia stosuje się różne sposoby czyszczenia i odświeżania.

Meble politurowane
. Wymagają szczególnej pielęgnacji. Nie wolno na nich stawiać gorących naczyń ani wazonów z kwiatami bez podstawek. Ślady po wodzie można usunąć, przecierając je szmatką maczaną w ciepłej, osolonej oliwie.

Meble wyściełane
. Przynajmniej raz w tygodniu trzeba za pomocą odkurzacza usunąć kurz z poduszek. Następnie szczotką, której twardość musi być dostosowana do tkaniny obiciowej, usuwamy resztki kurzu. Przed wyjazdem na urlop trzeba je okryć ochronnym pokrowcem.

Meble skórzane. Wycieramy lekko wilgotną ściereczką, smarujemy bezbarwną pastą do obuwia i wycieramy miękką flanelą do połysku.

Antyki. Trzeba zachować najdalej posuniętą ostrożność, by nie zniszczyć bardzo czasami cennego mebla. Do usunięcia brudnych śladów wystarcza miękka szmatka nasączona niewielką ilością płynnego mydła. Następnie osusza sieje czystą szmatką i naciera naturalnym woskiem pszczelim, a na końcu poleruje, aż do uzyskania połysku.

Meble wiklinowe. Większość z nich jest lakierowana i wymaga tylko przepolerowania od czasu do czasu za pomocą szmatki i środka do czyszczenia mebli. Brud ulokowany głębiej usuwa się miękką szczotką i wodą z mydłem. Po umyciu spłukuje się zimną wodą i suszy – najlepiej na powietrzu.

  • Przy ścieraniu kurzu należy prowadzić ściereczkę zawsze zgodnie z kierunkiem słojów drewna, nigdy zaś w poprzek. W ten sposób unikamy zatykania kurzem porów drewna.
  • Spirytus, wódka, wino, woda kolońska niszczą politurę, gdyż ją rozpuszczają.
  • Zapach nowych mebli usuwa gorące parujące mleko.
  • Tłuste plamy na meblach z surowego drewna możemy usunąć, nakładając na nie papkę gliny zwilżonej octem.