alergia_wrog_z_powietrzaNie od dziś wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Podobna sprawa ma się z chorobami alergicznymi, na które cierpi coraz więcej dzieci. Prewencje alergii należy rozpocząć już od okresu prenatalnego.

Zaleca się karmienie niemowląt jedynie mlekiem oo matki do 6 miesiąca życia. Naturalny pokarm zawiera mniej uczulających białek od mleka krowiego, które u predysponowanych niemowląt może wywołać groźną alergię pokarmową. Proponowany sposób postępowania polega też na unikaniu i jak najpóźniejszym wprowadzaniu do diety pokarmów alergizujących, jak jaja, orzechy czy ostre przyprawy. Należy jednak zachować ostrożność przy zachowaniu diety eliminacyjnej, ze względu na możliwe niedobory substancji niezbędnych do wzrostu i rozwoju dziecka. Podobne postępowanie powinno odbywać się jedynie pod opieką wykwalifikowanego lekarza specjalisty. Ważne w prewencji alergii u dzieci jest również stosowanie probiotyków. Dowiedziono, że stosowane przez kobiety w ciąży, a także podawane noworodkom do 6 miesiąca życia bakterie z rodzaju Lactobaccilus GG istotnie zmniejszają przypadki występowania atopowego zapalanie skóry u dzieci do 2 roku życia. Z czynników wziewnych bardzo silnym czynnikiem predysponującym do rozwoju alergii jest dym tytoniowy. Dlatego kobiety w ciąży powinny bezwzględnie unikać ekspozycji na dym, a także chronić przed nim swoje dzieci. Dawniej w celu zapobiegania alergii zalecano matkom, żeby izolowały swoje dzieci od czynników alergizujących jak kurz, czy sierść zwierzęca. Obecnie jednak odchodzi się od tego, ponieważ najnowsze badania wskazują, iż takie postępowanie może mieć zupełnie przeciwstawny efekt. Okazuje się, że dzieci przebywające w „nadmiernie” higienicznych domach, zapadają na alergię częściej niż te w których poziom higieny i czystości w domu był na niższym poziomie. Można to tłumaczyć brakiem wytrenowania układu immunologicznego przez ciągłą ekspozycję na alergeny.
Co robić, gdy mimo ostrożności rodziców dziecko zaczyna okazywać objawy uczulenia? Na samym początku, gdy mamy podejrzenie, że jest to alergia u dzieci testy zdiagnozują, czy tak rzeczywiście jest. Jedną z propozycji jest oferta placówek LUX MED, które przeprowadzają kompleksowe badania wykrywające alergię u dzieci: od konsultacji alergologicznej, poprzez badania krwi i testy. Po ewentualnym zdiagnozowaniu alergii należy wdrożyć profilaktykę wtórną i odpowiednie leczenie.