rtvSerwis Skąpiec.pl przeanalizował preferencje zakupowe internautów i ustalił, które produkty z segmentu AGD i RTV cieszyły się w ostatnich miesiącach ich największym zainteresowaniem. Skąpiec.pl sprawdził również, jakimi kryteriami kierowali się użytkownicy porównywarki poszukujący nowego sprzętu.

Ostatni w tym roku raport specjalny podzielony został na dwie części. Pierwsza z nich poświęcona jest popularnemu sprzętowi z segmentu RTV, czyli telewizorom, wieżom i kinom domowym. W drugiej części znajdują się informacje na temat najbardziej poszukiwanych przez internautów produktów z działu AGD (lodówki, zmywarki, kuchenki, pralki, odkurzacze, żelazka). W raporcie, poza rankingami najpopularniejszych produktów i analizą preferencji zakupowych konsumentów, czytelnicy znajdą także krótkie poradniki dotyczące wyboru sprzętu oraz komentarze dziennikarzy serwisów branżowych na temat przewidywanych trendów i nowości rynkowych.

RTV – czego szukają internauci?

Ze statystyk serwisu Skąpiec.pl wynika, że najważniejszymi kwestiami podczas wyboru telewizora są: wielkość oraz marka urządzenia. Użytkownicy porównywarki najczęściej szukali telewizorów LED oraz plazmowych firm Samsung, LG albo Panasonic. W filtrze „Częstotliwość odświeżania” najczęściej zaznaczaną opcją było 100 Hz, najpopularniejszą rozdzielczością było 1920×1080 pikseli, natomiast formatem – 16:9. Jeżeli chodzi o konkretny model urządzenia to internauci najchętniej zaopatrzyliby się w telewizor UE40ES6800 firmy Samsung.

Jakimi kryteriami kierowali się konsumenci poszukujący kina domowego? Zdecydowanie najważniejsza była dla nich marka sprzętu, jednak dużą wagę przykładali oni również do systemu głośników i rodzaju urządzenia. Najmniej istotnym parametrem okazała się cena. Ulubioną marką użytkowników Skąpiec.pl okrzyknięty został Samsung, a modelem – HT-E4550 tego właśnie producenta.

W okresie od 1 lipca do 30 listopada 2012 najbardziej poszukiwaną miniwieżą był produkt Philips MCD712, natomiast najpopularniejszymi markami: Philips, Sony i Yamaha. Podczas wybierania idealnego sprzętu internauci najchętniej korzystali z filtra „Producent”, jednak ważne były dla nich również takie kryteria jak: źródła dźwięku, typ urządzenia i jego moc całkowita.

Preferencje zakupowe internautów: AGD

Z danych Skąpiec.pl wynika, że konsumenci podczas poszukiwań lodówki kierują się głównie renomą producenta. Istotna jest dla nich również wysokość urządzenia, jego rodzaj oraz klasa energetyczna. W dalszej kolejności internauci korzystali w porównywarce z filtra „Kolor” i „Szerokość”, a także określali, czy ich sprzęt powinien mieć funkcję „no frost”. Lodówką, która cieszyła się w ciągu ostatniego półrocza największą popularnością jest Electrolux ERB 34233 X w kolorze inox.

Producent, szerokość i klasa energetyczna to trzy parametry, które użytkownicy Skąpiec.pl uznali za najbardziej istotne podczas wyboru idealnej zmywarki. Najmniej internautów zdecydowało się natomiast skorzystać z filtra „Hałas”, „Zużycie prądu” i „Cena”. W rankingu na najbardziej pożądany model urządzenia zwyciężył niewielki Bosch SPS 53E08EU.

Podczas poszukiwań kuchenki, podobnie jak w przypadku większości artykułów z segmentu AGD, internauci największą uwagę zwracali na producenta sprzętu. Duże znaczenie miał dla nich również typ urządzenia i rodzaj płyty grzejnej. W plebiscycie na najpopularniejszego producenta zwyciężyła Amica, natomiast najbardziej poszukiwanym modelem została kuchenka gazowo-elektryczna KGE 3415 ZSX Dynamic firmy Mastercook.

W okresie od 1 lipca do 30 listopada internauci najbardziej zainteresowani byli zakupem pralki ładowanej od przodu, o ładowności 6 lub 5 kilogramów i klasie energetycznej A++. Na pierwszym miejscu w rankingu najpopularniejszych pralek znalazł się Samsung WF 0602 WJV.

Dla niemal połowy internautów, którzy w ostatnim czasie szukali odkurzacza, najważniejszym kryterium wyboru była jego marka. Użytkownicy Skąpiec.pl zwracali również uwagę na typ urządzenia, jego moc oraz obecność filtra HEPA. W zestawieniu najpopularniejszych producentów trzy pierwsze miejsca przypadły markom Zelmer, Electrolux i Philips. Tuż za podium znalazł się iRobot, który ma w swojej ofercie coraz modniejsze ostatnio roboty sprzątające.

Jakimi kryteriami kierowali się internauci, poszukujący żelazka za pośrednictwem Skąpiec.pl? Przede wszystkim zwracali oni uwagę na producenta sprzętu, jego rodzaj i moc. W dalszej kolejności sugerowali się oni rodzajem stopy, dodatkowymi funkcjami i wydajnością wytwarzania pary. Najpopularniejszym produktem z kategorii „Żelazka” został model Philips GC4410.