Dobrze dobrana pościel to gwarancja komfortowego odpoczynku. Dlatego przy zakupie trzeba wziąć pod uwagę rozmiar materaca, aby wybrać pościel, która nie będzie ani za mała, ani za duża. Jak wybrać odpowiedni rozmiar pościeli?

Zbyt mała kołdra nie przykrywa nas w całości, co znacznie obniża komfort odpoczynku. Szczególne znaczenie ma to w przypadku łóżka dwuosobowego, gdzie obie osoby starają się przeciągnąć kołdrę na swoją stronę. Również prześcieradło musi być dopasowane do wymiarów materaca, dzięki czemu zapewni komfort i nie będzie kłopotliwe podczas zakładania. Czym się kierować, wybierając pościel na łóżko?

Jak dobrać rozmiar pościeli?

Wybierając pościel , należy wziąć pod uwagę wymiary materaca, ponieważ tylko w ten sposób można dobrać pościel, która będzie pasować idealnie i zapewni maksymalny komfort podczas odpoczynku. Kupując kołdrę, trzeba przede wszystkim pamiętać o tym, że rozmiar kołdry nie powinien być mniejszy od materaca. Kołdra powinna w całości zakrywać powierzchnię materaca. Zbyt mała pościel do sypialni nie spełni swojego zadania, szczególnie w przypadku łóżka dwuosobowego. Pościel może być za to większa od materaca i lekko zwisać z łóżka. W przypadku dużego łóżka dwuosobowego najlepiej sprawdzą się pościele o wymiarach 200 x 220 cm lub 220 x 200 cm. Można też rozważyć zakup osobnych kołder, gdzie każda będzie miała szerokość 140 cm. 

Należy pamiętać, że wymiary pościeli są podawane w taki sposób, że najpierw jest szerokość, a później długość. Warto zwrócić na to uwagę szczególnie w przypadku większych pościeli, aby przypadkowo nie kupić złego rozmiaru.  Pościel bawełniana 200 x 220 cm i 220 x 200 cm brzmi bardzo podobnie, więc jeśli nie będziemy czujni, możemy wprowadzić się w błąd. Jeśli chodzi o rozmiar pościeli do mniejszych łóżek, np. 140 x 200 cm, łatwiej zapamiętać, że pierwszy wymiar to szerokość.

Standardowe rozmiary pościeli to:

  • 140 x 200 cm – odpowiednia na łóżka jednoosobowe,
  • 160 x 200 cm – najbardziej standardowy rozmiar pościeli, które pasuje zarówno na łóżka jednoosobowe, jak i dwuosobowe,
  • 180 x 200 cm – standardowe wymiary dla łóżka dwuosobowego,
  • 200 x 220 cm – odpowiedni rozmiar pościeli dla par, które chcą wyspać się komfortowo bez zabierania sobie kołdry. Pościel bawełniana w tym rozmiarze zapewnia ogromną wygodę. 

Jaki rozmiar poduszek i prześcieradła wybrać?

Choć pościel bawełnana 200×220 zapewnia komfortowy wypoczynek, nie można też zapominać o rozmiarach poduszek i prześcieradła. W przypadku poduszek najlepiej sprawdzają się rozmiary 50 x 60 cm i 70 x 80 cm. Z kolei mniejsze poduszki o wymiarach 40 x 40 cm to popularne jaśki, które sprawdzają się podczas drzemki lub pełnią funkcję ozdobną. 

Wybierając prześcieradło do materaca, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na prześcieradła z gumką, które są najbardziej praktyczne. Prześcieradła bez gumki sprawdzą się natomiast w przypadku sofy i wersalki. Wybierając prześcieradło, należy kierować się rozmiarem materaca. Jeśli ma on wymiary 140 x 200 cm, to właśnie taki rozmiar prześcieradła należy wybrać. Producenci pościeli biorą pod uwagę standardową grubość materaca, która zwykle wynosi około 30 cm. Jeśli jednak posiadamy grubszy materac, konieczny będzie zakup większego prześcieradła. Również w przypadku standardowej grubości materaca można zdecydować się na prześcieradło rozmiar większe, ponieważ zapewnia ono większą wygodę podczas zakładania. Większe prześcieradło można bez problemu ukryć pod materacem, więc zdecydowanie lepiej kupić za duży rozmiar niż za mały.