logo loviNiespodziewany wyciek pokarmu jest czymś naturalnym i przydarza się niemal wszystkim kobietom karmiącym piersią. Jednak mało estetyczne plamy, pojawiające się znienacka na staniku i ubraniu to często powód do skrępowania, szczególnie, jeśli powstaną podczas zakupów, w pracy lub w innym miejscu publicznym. Wkładki laktacyjne pomogą pozbyć się stresu!

Dlaczego pokarm wycieka?

Wyciekanie niewielkiej ilości pokarmu z piersi nie jest niepokojącym zjawiskiem i dotyczy zdecydowanej większości kobiet. Najczęściej towarzyszy paniom na końcowym etapie ciąży, kiedy piersi „przygotowują się” do karmienia noworodka, a także w pierwszych tygodniach po narodzeniu dziecka. Zanim laktacja w pełni się unormuje musi zazwyczaj minąć trochę czasu, jednak po jego później problem wyciekania pokarmu znika lub znacząco się zmniejsza.
Wkładki laktacyjne są nieocenioną pomocą podczas zmagania się z mało komfortowym zjawiskiem wyciekania mleka z piersi. Są to specjalne kawałki materiału, które umieszczamy w staniku, dzięki czemu nie musimy się obawiać, że pojawią się na nim mokre plamy.

Rodzaje wkładek laktacyjnych

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wkładek laktacyjnych, dzięki którym karmienie piersią staje się mniej problematyczne. Poszukując idealnego produktu dla siebie należy kierować się przede wszystkim zdrowiem, własną wygodą oraz względami praktycznymi. Podstawowy podział wyróżnia artykuły jednorazowe i wielokrotnego użytku.
Największą popularnością cieszą się wkładki jednorazowe, które są dość cienkie i niewidoczne pod stanikiem. Często mają specjalny plaster, pozwalający przymocować je mocniej do wewnętrznej strony biustonosza. Do wyboru mamy modele o różnym kształcie oraz stopniu chłonności. Uwaga, wiele z nich zawiera plastik, który sprawiając, że pierś się poci, sprzyjać może powstawaniu infekcji.
Innym rozwiązaniem są droższe wkładki wielokrotnego użytku, które za to wystarczą nam na długo. Są one wykonane z bawełny, którą możemy prać razem z ubrankami dziecka – w wyjątkowo delikatny sposób. Zauważmy jednak, że są także nieco grubsze i mogą być widoczne pod stanikiem.

Wkładka wkładce nierówna

Oprócz zwykłych wkładek jednorazowych lub wielokrotnego użytku, mamy do wyboru także bardziej specjalistyczne modele.
Tak zwane muszle laktacyjne, czyli wkładki wielokrotnego użytku wykonane z silikonu, mają za zadanie zbierać wyciekający z piersi pokarm. Są dostępne również w wersji z otworkami, zapewniającej dobrą wentylację.
Niektóre produkty tego typu nasączane są substancjami mającymi łagodzić różnego rodzaju podrażnienia, inne pełnią funkcję chłodzącą lub ogrzewającą. Ich różnorodność sprawia, że każda mama przy odrobinie wysiłku znajdzie optymalny produkt.