W dzisiejszych czasach rośnie znaczenie polis zdrowotnych, które oferowane są polskim pacjentom przez liczne towarzystwa ubezpieczeniowe. Na czym polega takie ubezpieczenie medyczne i jak można z niego korzystać?

Istota polisy zdrowotnej
Takie ubezpieczenie zdrowotne wiąże się z podpisaniem umowy z wybranym towarzystwem ubezpieczeniowym oraz opłacaniem miesięcznych składek. Ich wysokość ustalana jest indywidualnie dla każdego pacjenta, w zależności od jego wieku oraz stanu zdrowia. W zamian za systematyczne opłacanie składek ubezpieczony może korzystać z usług medycznych oraz wizyt w prywatnych gabinetach lekarskich. Ułatwia to dostęp do specjalisty oraz umożliwia szybsze podjęcie leczenia. Koszty takich wizyt są zwracane przez towarzystwo, zgodnie z zasadami umowy. Polisy zdrowotne mają bardzo różnorodny zakres. Są takie, które oferują tylko pokrywanie kosztów leczenia ambulatoryjnego, są jednak i takie, które gwarantują wypłatę świadczeń w razie pobytu w szpitalu.

Leczenie ambulatoryjne
Polisy takie dają osobie ubezpieczonej możliwość korzystania z prywatnej opieki medycznej, jednak w zakładzie opieki zdrowotnej pacjent nie może przebywać dłużej niż dobę. Ubezpieczenie medyczne, którego istotą jest właśnie leczenie ambulatoryjne, nie obejmuje dłuższego pobytu w klinice lub w szpitalu. Na wypłatę świadczeń można liczyć za to w przypadku wizyty u lekarza – specjalisty, dłuższego leczenia, wizyty domowej oraz badań. Polisa takie obejmuje również zabiegi, które nie wiążą się z pobytem w szpitalu. Niektóre polisy gwarantują również możliwość skorzystania z pomocy prywatnego pogotowia ratunkowego.

Leczenie szpitalne
Polisy uwzględniające dodatkowo leczenie szpitalne są już znacznie bardziej zróżnicowane. Większość z nich ogranicza się do wypłaty tzw. zasiłku szpitalnego, czyli zryczałtowanego świadczenia wypłacanego za każdy dzień pobytu w szpitalu. Najkorzystniejsze są te polisy, w których liczba dni objętych takim świadczeniem nie jest ograniczona przepisami oraz te, które wypłacają takie odszkodowanie już po pierwszym dniu pobytu w szpitalu. Polisy związane z leczeniem szpitalnym mogą pokrywać również koszty lepszych warunków pobytu w szpitalu (np. prywatnego pokoju), mogą zwracać też koszty operacji. Niektóre towarzystwa dają możliwość ubezpieczenia się od poważnych zachorowań, są również polisy gwarantujące wypłatę tzw. zasiłku operacyjnego, czyli jednorazowego świadczenia na rzecz operowanego pacjenta.