ciazaPrzygotowanie odpowiedniego jadłospisu dla kobiet w ciąży to ogromne wyzwanie, dlatego nie należy układać go samodzielnie. Wszelkie próby wprowadzenia jakichkolwiek diet powinny być uprzednio skonsultowane z lekarzem specjalistą. Pamiętaj, że w czasie ciąży musisz również zadbać o rozwijające się w Twoim łonie dziecko. W jaki sposób układać ciążowy jadłospis i kiedy należy rozpocząć taką dietę?

Daj sobie czas

Pomyśl o odpowiedniej diecie, jeszcze przed planowanym zapłodnieniem. Uzupełnianie wszelkich niedoborów substancji, niezbędnych do prawidłowego rozwoju Twojego dziecka, może trochę potrwać, a nigdy nie wiadomo, jak poważne są to straty. Zmiana jadłospisu na zdrowszy pomoże Ci na zgubienie zbędnych kilogramów, które i tak pojawią w okresie ciąży; pomoże także ustabilizować Twoją kondycję psychiczną i emocjonalną. Specjaliści od żywienia zalecają wprowadzenie specjalnej diety już kilka miesięcy przed zajściem w ciążę. Ich zdaniem zagwarantuje to wyrównanie poziomu ważnych dla dziecka związków chemicznych, do których należy na przykład kwas foliowy czy magnez.

Jakich składników potrzebuje Twoje dziecko?

Dieta w ciąży musi być przede wszystkim dobrze zbilansowana. Oprócz odpowiedniej wartości energetycznej, musi dostarczać szeregu witamin, związków mineralnych oraz budulcowych. Warto zwiększyć spożycie ciemnozielonych, liściastych roślin, obfitujących w foliany, czyli naturalne źródła kwasu foliowego, odpowiedzialnego za podział i prawidłowe funkcjonowanie komórek płodu. Poza tym, istotną rolę w procesie wzrostu małego organizmu, odgrywają białka oraz wapń – oba te składniki znajdziemy w nisko tłuszczowym mleku oraz jego przetworach. Źródłem pełnowartościowego, łatwo przyswajalnego białka, są oprócz tego produkty mięsne, przede wszystkim drób, cielęcina i chuda wieprzowina.

Czy odpowiednia dieta wystarczy?

Aby zapewnić maluszkowi odpowiednio wysoki poziom kwasu foliowego, zbilansowana dieta u co drugiej kobiety w ciąży nie wystarcza. Zawarte w produktach żywnościowych foliany są bardzo wrażliwe na działanie wszelkich czynników fizycznych. Długotrwała obróbka pożywienia sprawia, że ten cenny związek chemiczny ulega rozłożeniu. Prawidłowe więc przyswajanie kwasu foliowego może zapewnić jedynie metafolina, dostępna w preparacie witaminowym o nazwie Femibion, przeznaczonym dla ciężarnych. Zażywając suplement diety Femibion nie trzeba się już martwić i zastanawiać, czy dostarczamy do organizmu odpowiednią ilość folianów w ciągu dnia.