Kuchnia włoska makaronami stoi. Przyrządzane i podawane na sto sposobów coraz większe uznanie znajdują i u nas. Wiemy, jak gotować al dente, umiemy zrobić spaghetti i pastę z sosem bolognese. Pora więc zmierzyć się z bardziej kunsztownym daniem – z lasagne: kwadratowymi płatami ciasta makaronowego przekładanymi gęstymi sosami (beszamelem, grzybowym, mięsnym) lub farszami (grzyby duszone z cebulką, duszony szpinak, bakłażany), posypanymi tartym parmezanem i zapieczonymi w piekarniku.
Makaron na lasagne (ma taką samą nazwę) możemy kupić w sklepie. Jeśli samodzielnie będziemy go robić, odważmy się go pokolorować. Różową barwę makaronu uzyskamy, dodając do mąki puree z buraków, złocistą- odrobinę szafranu lub kurkumy; na zielono płaty zabarwią nam zmiksowane listki szpinaku, zaś na brązowo – puree z pieczarek. Używając wilgotnych produktów barwiących, musimy zwiększyć ilość mąki.
Sosami, lub farszami, przekładamy bądź surowe płaty makaronowe, bądź krótko (2-5 minut) obgotowane. Przy obgotowywaniu za każdym razem do wrzącej wody z łyżką oliwy wkładamy tylko kilka płatów- w przeciwnym razie będą się zlepiać i zwijać. Kiedy płaty wypłyną już na powierzchnię, wyjmujemy je ostrożnie, przekładamy do miski z zimną wodą, po chwili odsączamy i układamy jeden koło drugiego na zwilżonej ściereczce.
Jeśli nie będziemy obgotowywać płatów, musimy zrobić więcej sosu i nieco dłużej trzymać potrawę w piekarniku. Makaron bowiem nabierze odpowiedniej miękkości i dobrze się upiecze (ale nie przypali), jeżeli będzie miał dosyć wilgoci.
Mamy już przygotowany sos? Pora na komponowanie lasagne. Dno dość wysokiej, prostokątnej formy do pieczenia smarujemy tłuszczem, rozprowadzamy równą warstwę sosu beszamelowego, a na niej na przemian: płaty makaronowe, sos (farsz) i starty ser. Jeśli w skład naszej lasagne
nie wchodzi beszamel, pierwszą warstwę stanowić będzie arkusz makaronu. Lasagne powinna składać się przynajmniej z trzech warstw ciasta. Ostatnią obficie polewamy sosem i posypujemy tartym serem. Formę przykrywamy folią aluminiową (by potrawa zbyt mocno się nie spiekła), wstawiamy do piekarnika nagrzanego do temp 180 – 200 °C i zapiekamy 30 minut (w zależności, czy użyliśmy arkuszów obgotowanych czy surowych.
Wprawionych w przyrządzaniu klasycznej lasagne zachęcamy do spróbowania lasagne ze szpinakiem przepisy na farsz: opakowanie mrożonego wcześniej szpinaku smażymy na oliwie, dodajemy zmiażdżonego czosnku, 5 dkg pokruszonego sera feta, solimy i dusimy kilka minut, i sos: drobno pokrojoną cebulę szklimy na łyżce oliwy, dodajemy 2 łyżki koncentratu pomidorowego, 3 szklanki bulionu, doprawiamy solą, pieprzem, gotujemy kilki minut. Zaprawiamy 2 łyżkami śmietany.
Do lazanii wskazany jest kufel piwa lub lampka czerwonego wytrawnego wina w przypadku ciemnego i pikantnego farszu, a wina białego do farszów delikatnych.