plamy-na-dywanie3Okres przed świętami Bożego Narodzenia i Wielkanocą przeznaczany jest w większości polskich domów na sprzątanie. Motywacją do gruntownych porządków jest to, że w święta mamy gości i chcemy ich przyjąć w czystym, pachnącym mieszkaniu. Jednym z elementów przedświątecznych porządków jest pranie dywanów. Jak uporać się z brudnym dywanem? Czym odplamić dywan?

Produkty do czyszczenia dywanów

 

W sklepach i marketach można znaleźć wiele detergentów służących do czyszczenia czy do prania dywanów. Są to środki w proszku, w płynie, w aerozolu czy w postaci piany. Płyn do prania dywanów najlepiej się sprawdzi w przypadku wykorzystywania do czyszczenia dywanów odkurzacza piorącego. Wystarczy wlać taki detergent do pojemnika na wodę w odkurzaczu, aby szybko usunąć z jego powierzchni wszystkie zabrudzenia. Pamiętajmy przy tym, aby podłożyć pod cały dywan folię, aby mokry dywan nie spowodował wypaczenia desek czy paneli znajdujących się pod nim.

 

Oczywiście, środki do czyszczenia dywanów w płynie, czyli tzw. szampony do dywanów, można wykorzystać także przy praniu ręcznym, ale musimy liczyć się z tym, że taka praca będzie wymagała od nas wiele siły. Skutecznym środkiem do prania dywanów jest Vanish Oxi Action, który występuje również pod innymi postaciami – proszku czy piany, równie skutecznych w walce z plamami na dywanie.

 

Usuwanie plam – metody naturalne

 

Niekoniecznie trzeba dysponować profesjonalnymi, dedykowanymi środkami do czyszczenia dywanów, aby usunąć z nich plamy i odświeżyć kolor włókien na całej ich powierzchni. Można przy użyciu powszechnie dostępnych środków skutecznie odplamić dywany w domu. Najważniejsze, aby w przypadku, gdy coś wyleje się na dywan, lub zostanie on zabrudzony w inny sposób, niezwłocznie zająć się plamą. Można ją na przykład natychmiast zaprać wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń, aby uniemożliwić wgryzienie się plamy we włókna dywanowe, co spowoduje znacznie więcej problemów w ich usuwaniu.