142563529334038200Marzysz o pięknym i funkcjonalnym ogrodzie, który będzie cieszył Twoje oczy przez cały rok? Nie wiesz jak zagospodarować przestrzeń? Jakie rośliny wybrać? Zaproś do współpracy architekta krajobrazu. Profesjonalny projektant ogrodów pomorze w odpowiedni sposób zaprojektować miejsce, w którym z przyjemnością będziesz wypoczywał. Na jakie czynniki zwrócić uwagę podczas omawiania projektu z ekspertem?

Funkcjonalność

Na pewno masz już w głowie wizję, jak powinien wyglądać Twój ogród marzeń. Zastanów się jakie elementy chcesz zawrzeć w swoim ogrodzie. Altankę, miejsce na grilla, mini plac zabaw, oczko wodne, fontannę, skalniak, szopę na narzędzia? Może chcesz wyznaczyć w swoim ogrodzie, miejsce, w którym znajdą się grządki pod uprawę, np.: ziół, pomidorów, truskawek? O wszystkich elementach funkcjonalnych i tzw. małej architekturze poinformuj projektanta. Pomoże wybrać odpowiednią lokalizację poszczególnych elementów.

Nasłonecznienie

Niezwykle istotnym czynnikiem wpływającym na rozmieszczenie konkretnych elementów architektury i roślin jest nasłonecznienie powierzchni. Projektant dokona analizy nasłonecznienia ogrodu. Na tej podstawie zaplanuje zasiew roślin, rozkład małej architektury oraz ciągów komunikacyjnych. Po stronie północnej ogrodu sadzi się rośliny cieniolubne takie, jak bluszcz, ostrokrzew czy funkia. Od południa, tam gdzie nasłonecznienie jest najsilniejsze, posadzić możemy: lawendę, szałwię, trawy ozdobne, irysy, róże. Po stronie wschodniej i zachodniej wybieramy rośliny lubiące półcień, ale tolerujące okresowe nasłonecznienie – byliny (barwinek pospolity, bergenia, brunera, akant czy amsonia), krzewy (bukszpan, funkia, mahonia).

Nasłonecznienie obszaru to jednak nie wszystko, bardzo ważny jest również rodzaj występującej gleby. Istnieje co prawda możliwość użycia glebogryzarki i spulchnienia gleby, a także nawiezienie ziemi, w niektórych jednak przypadkach wystąpić może konieczność zamontowania systemu nawadniającego lub odwadniającego teren.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy projektanta?

Ogród to inwestycja na lata. Dobrze zaprojektowany nie tylko cieszy oczy, ale także spełnia swoje funkcje i nie wymaga nadmiernych nakładów pracy podczas pielęgnacji. Decydując się na współpracę z architektem zieleni, zyskujesz pewność, że walory terenu zostaną w pełni wykorzystane. Poszczególne elementy rozlokowane zostaną tak, by najlepiej spełniały swoje funkcje i służyły domownikom. Odpowiedni dobór roślin sprawi, że będą dobrze wzrastać, a ogród pięknie wyglądać będzie również zimą. Zakładanie ogrodu to najtrudniejszy etap, który wymaga fachowej wiedzy – zastosowania właściwych dla danego terenu rozwiązań, nawozów i środków ochrony roślin. Pomoc projektanta podczas tego etapu, a także pierwszych dwóch lat pielęgnacji ogrodu jest nieoceniona.

Tekst został we współpracy z Ogród Marzeń Poznań.