Przez wiele osób wieprzowina jest postrzegana jako niezdrowy i bardzo tuczący rodzaj mięsa. Szczególną niechęcią darzą ją miłośnicy zdrowego żywienia. Jednak czy słusznie? Zastanówmy się, skąd wzięła się zła sława wieprzowiny i ile jest w tym prawdy.

Wieprzowina jest tłusta?

Nie da się zaprzeczyć, że mięso wieprzowe nie jest zbyt chude, jednak poszczególne części półtuszy różnią się między sobą procentową zawartością tłuszczu oraz białka. Jeżeli to uogólnimy, wówczas wieprzowina faktycznie wypada niekorzystnie. Jednak gdy porównamy skład porcji schabu (około 10g tłuszczu i ponad 20g białka) oraz słoniny (plaster zawiera 13,5g tłuszczu i jedynie 0,4g białka), okazuje się, że kluczowy jest wybór części półtuszy wieprzowej. Dlatego częściej możemy sobie pozwolić na porcję schabu, polędwiczki lub karczku niż boczku czy golonki (http://kuchnia.wp.pl/kat,1037879,title,Ostroznie-z-wieprzowina,wid,16106933,wiadomosc.html?ticaid=1132e3).

Wieprzowina najwyższej klasy

Trzoda chlewna jest hodowana w różny sposób. Niektóre świnki są mocno utuczone i na pierwszy rzut oka wiadomo, że ich mięso obrośnięte będzie tłuszczem, inne natomiast gwarantują uzyskanie chudego mięsa najwyższej klasy. Łatwo wywnioskować, że korzystniejsze dla naszego zdrowia będzie wybieranie wieprzowiny dobrej jakości, która dostarczy nam dużo białka przy minimalnej zawartości tłuszczu. Szeroką gamę produktów znajdziemy już w większości sklepów, co widać chociażby na przykładzie www.kiszeczka.pl. Warto zaznaczyć, że mięso jest źródłem nie tylko białka, ale również wielu cennych składników mineralnych, zwłaszcza łatwo przyswajalnego przez nasz organizm żelaza. Zawiera też witaminy B1 (dobroczynną dla układu nerwowego) i B12 (przyczyniającą się do tworzenia czerwonych krwinek).

Sposób przyrządzenia

Tradycyjne przygotowanie mięsa wieprzowego także negatywnie wpływa na jego opinię. Nawet najlepszy schab stanie się prawdziwą bombą cholesterolowo-kaloryczną, jeśli obtoczymy go w mące, jajku i tartej bułce, a następnie usmażymy na smalcu. Mięso najwyższej jakości należy szanować i przyrządzić je smacznie oraz zdrowo. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się wyśmienitym posiłkiem bez wyrzutów sumienia.

Jeść czy nie jeść?

Pomimo iż dietetycy zalecają ostrożność i umiar w spożywaniu mięsa wieprzowego, z całą pewnością nie należy się go obawiać. Warto jednak wybierać chudy schab czy polędwiczkę zamiast boczku, golonki i słoniny, które (choć niewątpliwie smaczne) mogą zaszkodzić naszemu zdrowiu oraz sylwetce. Ważne także, aby nie oszczędzać na jakości mięsa i wykorzystywać w kuchni produkty dobrej jakości.