árbol en las manosOd kilku dekad coraz więcej uwagi poświęca się ekologii i eksploatowaniu zasobów naszego globu, aby najmniej cierpiało na tym środowisko naturalne. Jednym z kluczowych wyzwań ekologii jest jak najbardziej racjonalne wykorzystanie podstawowej substancji niezbędnej do życia jaką jest woda. Warto pomyśleć o minimalizacji zużycia wody również w naszych gospodarstwach domowych, co korzystnie odbije się na naszym portfelu.

Woda służy nie tylko do picia, ale do całej gamy prac przydomowych, takich jak podlewanie ogrodu, pranie, mycie naczyń i podłóg, samochodu oraz różnego rodzaju zabiegi higieniczne i toaletowe. Szkoda więc, aby woda która sama spływa do nas w postaci opadów atmosferycznych marnowała się, trafiając prosto do kanalizacji i w żaden sposób nie zasilając naszego domostwa. Przekładając to na konkretne zyski, można zaoszczędzić aż około połowę miesięcznego zużycia wody pitnej. Ta pochodząca z atmosfery będzie miała przede wszystkim przeznaczenie gospodarcze, gdyż do spożycia raczej się nie nadaje.

Aby móc użytkować “deszczówkę” będziemy potrzebowali zamontowania na naszej działce odpowiednich urządzeń do jej pozyskiwania. Zacznijmy od zbiornika. Rezerwuar może być typu naziemnego lub podziemnego. Wysokiej klasy podziemna, monolityczne zbiorniki produkowane z czystego polietylenu oferuje frukko.pl posiadające aprobatę techniczną ITB. W momencie jeżeli posiadamy już zbiornik powinniśmy zastanowić się nad tym co zrobimy z deszczówką.

Rozwiązań jest kilka:

a) możemy mieć bezodpływowy zbiornik na wodę deszczową frukko.pl i wykorzystywać wodę do celów gospodarczych poprzez jej odpompowywanie przez np.: pompę zanurzeniową. W tym rozwiązaniu musimy liczyć się z tym, że zbiornik jest bezodpływowy i należy dbać o to, by w porę wypompować wodę, ponieważ brak jej odpompowania może poprzez przepełnienie zbiornika doprowadzić do braku dopływu nowej wody opadowej, która będzie stała w rynnach. Oczywiście można dodatkowo zastosować system alarmu pływakowego przepełnienia frukko.pl, który będzie nas informował sygnałem dźwiękowym o przepełnieniu.

b) możemy zastosować zbiornik na deszczówkę FRUKKO RAIN BOX z możliwością integralnego podłączenia trzech rynien (zbiornik posiada trzy wloty w systemie FRUKKO 3 IN FLOW). Za zbiornikiem możemy zastosować system rozsączenia tunelami firmy GRAF. Dzięki takiemu rozwiązaniu zawsze mamy dostęp do wody w zbiorniku. Dodatkowo poprzez zastosowanie tuneli za zbiornikiem nadmiar wody w zbiorniku na deszczówkę będzie przelewał się w tunele. Dzięki temu nie musimy martwić się o wypompowanie wody jak w przykładzie pierwszym.

c) ostatnią możliwością jest zaawansowane odzyskanie wody deszczowej do pralki, czy też spłuczki w toalecie.

Właściwe wykorzystanie wody deszczowej więc nie tylko uczyni nasz dom bardziej nowoczesnym i przyjaznym środowisku, a jeżeli nawet argumenty ekologii nas nie przekonują, to na pewno zredukuje koszty zużycia tej płynącej z wodociągów.