Szczotkowanie zębów

Szczotkowanie zębów

Szczoteczka do zębów jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych przyrządów do oczyszczania jamy ustnej na świecie. Przez wieki nasi przodkowie poszukiwali idealnych rozwiązań do czyszczenia zębów. W tym celu wykorzystywane były ptasie pióra, gałązki drzew czy lniane nici. W XIX wieku do produkcji szczoteczek używano niedźwiedziego włosia. Nie były one jednak nazbyt higieniczne. Współczesny wybór szczoteczek do zębów, umożliwia dostosowanie przyrządu do czyszczenia do stanu uzębienia. Nie tylko pasta wybielająca ma wpływ na rozjaśnienie zębów, ale duże znaczenie ma odpowiednia szczoteczka do zębów.

Czy istnieje idealna szczoteczka do zębów?

Manualna czy elektryczna? A może pulsacyjna? Każdy producent zachwala swój rodzaj. Prawda jest taka, że nie ma szczoteczki idealnej, odpowiedniej dla wszystkich. Każdy ma swoje indywidualne potrzeby, a co za ty idzie, jedni potrzebują szczoteczek z miękkim włosiem, a inni o średniej twardości. Dobrze dobrana szczoteczka, umożliwia lepsze czyszczenie powierzchni zębów. W połączeniu z dobrą pastę wybielającą, już po kilku użyciach, widoczne będą rezultaty. Szczoteczkę powinniśmy wymieniać minimum raz na dwa-trzy miesiące. Sama szczoteczka do zębów daje nam sygnały, że to już pora. Znakiem są wygięte pojedyncze włókna bądź też cały pęk. Szczoteczkę należy również wymienić po infekcji jamy ustnej. Wymiana szczoteczki do zębów kilka razy do roku, gwarantuje zdrowie jamy ustnej.

Wybielająca szczoteczka do zębów

Szczoteczka, która dobrze czyści zęby, dociera do trudno dostępnych przestrzeni międzyzębowych, jest odpowiednio wyprofilowana oraz posiada polerujące włókna, przyspiesza proces rozjaśniania zębów. Przykładem tego typu szczoteczki jest Colgate MaxWhite. Szczoteczka wyposażona jest w wybielające gumki, które przytrzymują pastę wybielającą dłużej, wzmacniając efekt jej działania. Polerujące włókna skuteczniej walczą z płytką nazębną. Szczotkowanie zębów minimum dwa razy dziennie, szczoteczką z takimi właściwościami, pozwala zachować piękny, biały uśmiech.

Poprawne szczotkowanie zębów

Zdrowie jamy ustnej zależy również od poprawnego szczotkowania zębów. Zęby powinno się szczotkować przez około 120 s., czyli dwie minuty. Dwa najlepsze sposoby szczotkowania zębów, to ruchem okrężnym bądź wymiatającym. Najczęściej myjemy ruchem okrężnym, warto też włączyć do codziennego szczotkowania ruch wymiatający, dzięki czemu pozbywamy się większej ilości ukrytych w przestrzeniach międzyzębowych bakterii. Nie można zapomnieć o czyszczeniu języka.

Dopasowana do stanu uzębienia szczoteczka plus dobra pasta wybielająca, to gwarancja zdrowego i lśniącego uśmiechu.