Kierując się zasadą praktyczności zamiast tradycyjnych dużych szaf, wielu komód i szafek coraz częściej wybieramy pojemną garderobę. Garderobą może stać się oddzielne pomieszczenie lub część, która samodzielnie wydzielimy. Świetnym rozwiązaniem jest zagospodarowanie przestrzeni znajdującej się na poddaszu. W utrzymaniu porządku i praktycznym przechowywaniu rzeczy pomoże nam system pojemnych półek. Podpowiadamy jakie elementy powinna posiadać funkcjonalna garderoba.

Jak duża powinna być garderoba?

Planowanie garderoby warto zacząć już na etapie projektowania domu. Praktycznym rozwiązaniem będzie oddzielne pomieszczenie. Układ półek, szafek i wieszaków jest zależny od wielkości pomieszczenia. W tych mniejszych świetne okażą się przesuwane szafy, które podczas otwierania pozostawią wolne miejsce. Możemy także wykorzystać zabudowę narożnikową, układając meble w formie litery L. Nie zapomnijmy także o wnękach, w których możemy osadzić półki.

Jeśli garderoba ma znajdować się na poddaszu zaplanujmy ją tak, by maksymalnie wykorzystać wolną przestrzeń, jednak pamiętając o wygodzie korzystania. W miejscach znajdujących się pod dużym skosem nie łatwo będzie sięgać po odzież. Takie trudno dostępne miejsca wypełnijmy szufladami. Po ich wysunięciu sięgniemy po ubrania.

 

Oświetlenie i wentylacja

Garderoba powinna być dobrze oświetlona. Dlatego oprócz głównej lampy warto zainstalować oświetlenie punktowe. Dzięki niemu szybko dostrzeżemy zabrudzenia znajdujące się na odzieży, jak i wygodnie skompletujemy strój do pracy, na wieczorne spotkanie czy też jogging. Drzwi garderoby powinny mieć wywietrzniki – małe otwory, które zapewnią odpowiednią wentylację. Aby zabezpieczyć odzież przed blaknięciem zainstalujmy w oknie żaluzję lub roletę.

 

Jak wyposażyć garderobę?

O praktyczności garderoby decyduje jej wyposażenie. Garderoba powinna posiadać system półek i szafek o zróżnicowanej głębokości i szerokości, tak by były dopasowane do rodzaju przechowywanej odzieży. Inną głębokość powinna mieć wnęka na płaszcze, a inną miejsce do przechowywania złożonych spodni czy bluzek. Bogate wyposażenie garderoby pozwoli na niezwykle efektywne wykorzystanie miejsca. Bardzo funkcjonalne są wysokie zabudowane szafy.

Pozostawione na wieszakach płaszcze, garnitury, marynarki czy sukienki nie będą wymagały każdorazowego prasowania, oszczędzając nasz czas. Mniejsze elementy stroju, jak bielizna, krawaty czy skarpetki powinny znaleźć się w szufladach lub mniejszych półkach. Warto także wykorzystać organizery do przechowywania biżuterii czy większe pudełka. Praktyczna będzie także szafka na buty, dzięki której łatwo sięgniemy po obuwie. Jeśli trudno nam utrzymać porządek warto postawić na większa ilość wieszaków. Zawieszone ubrania nie będą się gniotły, a my łatwo utrzymamy porządek i szybko znajdziemy potrzebną rzecz.

W większej garderobie możemy przechowywać także ręczniki, pościel czy odkurzacz. Znakomitym pomysłem jest prasowalnia. To tutaj możemy magazynować deskę, żelazko, a także blat, który pomoże nam w składaniu ubrań. Warto powiesić także lustro, w którym będziemy mogli się dokładnie przejrzeć.