6994102526_4497401dfc_oOkna niestandardowych wymiarów wymagają zastosowania tak samo nietypowych rozwiązań, jeśli chodzi o ich zasłanianie. Idealnie będą nadawać się do tego celu plisy okienne. Jak je użytkować i czyścić, aby zawsze były czyste?

Dlaczego plisy?

Rolety i żaluzje standardowe są przeznaczone na klasyczne okna – proste i dachowe, uchylne. Dzięki nim można zapewnić prywatność w pomieszczeniach domowych lub mieszkalnych i biurowych oraz chronić się przed nadmierną ich ekspozycją na promieniowanie słoneczne. W niektórych przypadkach przysłony okienne będą pozwalały na zapewnienie dodatniego bilansu energetycznego. Należy zasłaniać okna latem, kiedy świeci słońce, szczególnie po stronie południowej, dzięki czemu w pokojach będzie panował przyjemny chłód. Z kolei zimą żaluzje lub rolety powinny być odsłaniane, przez co szyby będą się nagrzewały i oddawały ciepło do pomieszczeń. To również zmniejszy zapotrzebowanie na konwencjonalną energię z ogrzewania centralnego w domach i mieszkaniach.

Jeśli okna mają niestandardowy kształt lub wymiary, z powodzeniem można zastosować w ich przypadku plisy. Warszawa ma wiele domów, mieszkań czy obiektów użyteczności publicznej, w których można je zobaczyć. Jest to nowe rozwiązanie na polskim rynku – szybko zdobywa ono popularność wśród klientów prywatnych i firmowych. Rolety plisowane można wykorzystać do okien dachowych czy uchylnych, w suterynach i miejscach słabo dostępnych. Są dopasowane do kształtów i wymiarów okien, dlatego nie ma problemu, aby zapewniały pokrycie okna okrągłego czy trapezowego.

Użytkowanie plis

Posiadając plisy okienne trzeba wiedzieć, jak utrzymać je w należytej czystości. Dobrym wyborem do wielu pomieszczeń, m.in. kuchni czy pokoju dziecięcego, będą materiały plisowane plamoodporne. Są one pokryte powłoką teflonową lub warstwą napylonego aluminium, przez co stają się odporne na wszelkiego rodzaju plamy, nawet z herbaty, kawy czy czerwonego wina. Łatwiej utrzymać je w czystości w trakcie użytkowania. Ma to znaczenie szczególnie wtedy, gdy okno z plisą umieszczone jest w bezpośrednim sąsiedztwie blatu roboczego w kuchni czy zlewozmywaka.

W przypadku, gdy w toku używania rolet plisowanych pojawią się na ich powierzchni zabrudzenia, można je usunąć na mokro. Tylko niektóre plisy wymagają czyszczenia na sucho, ale klient powinien zostać o tym fakcie poinformowany już w trakcie kupowania plisy. Jeśli materiał na żaluzje plisowane nie jest oznaczony ikoną informującą o możliwości prania i czyszczenia go na mokro, nie pozostaje nam nic innego, jak wyczyścić osłonę na sucho.