odcisk-na-palcuObumieranie naskórka jest całkowicie naturalnym procesem. Każdego dnia komórki naszej skóry starzeją się, łuszczą i stopniowo są zastępowane przez nowe. Dzięki regularnej pielęgnacji, peelingom i masażom miejsc szczególnie narażonych na rogowacenie skóry, możemy jedynie przyspieszyć jej regenerację. W wielu przypadkach jednak martwe komórki skóry rozrastają się nadmiernie, tworząc odciski na palcach, stopach i piętach, powodując duży dyskomfort.

Obumieranie naskórka jest całkowicie naturalnym procesem. Każdego dnia komórki naszej skóry starzeją się, łuszczą i stopniowo są zastępowane przez nowe. Dzięki regularnej pielęgnacji, peelingom i masażom miejsc szczególnie narażonych na rogowacenie skóry, możemy jedynie przyspieszyć jej regenerację. W wielu przypadkach jednak martwe komórki skóry rozrastają się nadmiernie, tworząc odciski na palcach, stopach i piętach, powodując duży dyskomfort. Wbrew pozorom odciski nie są jedynie problemem pielgrzymów. Większość z nas cierpiała z ich powodu zapewne nie raz. Jak można się przed nimi uchronić i jak je leczyć, kiedy się pojawią?

Jak powstają odciski?

Najczęściej skarżymy się na twarde odciski na palcach, tak zwane nagniotki lub zgrubienia umiejscowione na wewnętrznej stronie stopy, czyli modzele. Odciski mogą pojawiać się również między palcami. Przyczyną ich powstawania jest najczęściej niewygodne, źle dopasowane bądź niskiej jakości obuwie. Szczególnie narażone są osoby, które dużo chodzą, czy to z racji zamiłowania do pieszych wędrówek, czy też obowiązków, jakie wykonują w pracy. Podobnie jest w przypadku osób, które uprawiają jogging. Odcisk na palcu może pojawić się również wtedy, gdy nosimy zbyt obcisłe skarpetki, nieprzewiewne, wykonane z tworzyw sztucznych, w których skóra nie może oddychać. Czasami odcisk na palcu może być efektem uczulenia na niektóre składniki materiału, z którego wykonane są skarpetki lub substancje użyte przy produkcji butów. Na stan skóry niekorzystnie wpływa też noszenie wysokich obcasów, zwłaszcza przez wiele godzin.

Pielęgnacja stóp

Osoby, które wielokrotnie miały już problemy z odciskami na palcach lub stopach powinny zwracać szczególną uwagę przy wyborze obuwia. Idealne buty to te wykonane z naturalnych materiałów, przede wszystkim ze skóry, dzięki czemu stopa nie poci się, a materiał jest na tyle elastyczny, że dopasowuje się do jej kształtu. Przymierzając buty warto zwrócić uwagę, czy nie odczuwamy żadnego nacisku na palce, czy buty są dostatecznie wygodne także w przedniej części. Podczas wieczornej kąpieli można poświęcić dodatkowe kilka minut na peeling stóp. Dzięki temu zabiegowi skóra będzie bardziej miękka, a także doskonale wchłonie każdy balsam lub krem pielęgnujący, jaki na nią nałożymy.

Leczenie odcisków

Jeśli odcisk na palcu lub na stopie jest niewielki, zazwyczaj nie powoduje żadnych dolegliwości. Jeśli jednak go nie leczymy, może stać się przyczyną nie tylko dyskomfortu, ale też bólu. Odcisk na palcu potrafi być bardzo bolesny. Możemy wówczas odczuwać pieczenie, palenie, kłucie, a niekiedy także swędzenie skóry. To najwyższy czas, aby zadbać kompleksowo o nasze stopy. W przeciwnym razie będziemy mieli problemy nawet z chodzeniem, nie wspominając o większej aktywności fizycznej. Dobrym rozwiązaniem są specjalne plastry na odciski, które znajdziemy w aptekach, a także w niektórych sklepach sieci kosmetycznych. Likwidują ból, działają ochronnie na skórę, nawilżają i regenerują naskórek. Bardzo skutecznie zmiękczają skórę, dzięki czemu łatwiej usuniemy odcisk.