Remontując lub urządzając łazienkę zawsze trzeba się wykazać daleko idącą kreatywnością, wyjątkowym zmysłem przestrzennym i umiejętnością odnajdywania najlepszych kompaktowych rozwiązań. W przypadku większości inwestorów łazienki to w końcu mocno kompaktowe pomieszczenie, którego aranżacja jest szczególnie trudna.

Poza licznymi funkcjami każdy przecież chce mieszkać ładnie, stylowo i estetycznie. Na szczęście rozwiązania oparte o najnowsze technologie i wyjątkowo designerskie rozwiązania pozwalają na uzyskanie przepięknego efektu przy jak największej oszczędności przestrzeni. Idealnym przykładem są suszarki łazienkowe – te w kształcie drabinki mocowane w ścianie są tak samo funkcjonalne jak i piękne.

Łazienka jest o tyle trudnym pomieszczeniem, że rzadko kiedy możemy sobie pozwolić na elementy czysto dekoracyjne, ponieważ przez to zwyczajnie ją zagracamy. To kilka metrów kwadratowych, w których należy zmieścić wannę czy prysznic, umywalkę, szafkę na kosmetyki i ręczniki, najczęściej również toaletę i pralkę… trzeba dobrego zmysłu organizacyjnego, żeby móc zmieścić to wszystko przy okazji czyniąc pomieszczenie estetycznym i stylowym. Jednak od jakiegoś czasu w cenie są wyjątkowe rozwiązania zapewniające maksimum oszczędności przestrzeni. W przypadku łazienki można mówić np. o zgrabnych pralkach mniejszego rozmiaru lub suszarkach łazienkowych pełniących jednocześnie rolę energooszczędnego grzejnika, a nawet interesującej dekoracji – wyjaśnia specjalista firmy Thomson Heating.

W temacie suszarek łazienkowych nie można pominąć tych bębnowych. Cieszą się one wprawdzie sporą popularnością, ponieważ dzięki nim można skutecznie wysuszyć całą partię prania, natomiast liczne programy pozwalają dostosować proces suszenia do materiału (nawet do delikatnych tkanin)… Jednak czy to ekonomicznie pod względem przestrzennym rozwiązanie? Niekoniecznie – w praktyce stajemy się posiadaczami urządzenia wielkości pralki, więc prawdopodobnie nie mamy gdzie go zmieścić w małej łazience. Sposobem na oszczędzające miejsce suszenie prania mogą okazać się podciągane sznurkami kołeczki zawieszone nad wanną. Faktycznie, powieszone na nich pranie zajmuje jedynie przestrzeń pod sufitem. To rozwiązanie ma jednak swoje wady, zwłaszcza poza okresem grzewczym – ubrania schną nawet przez dwa dni podnosząc przy tym poziom wilgoci w pomieszczeniu, natomiast my nie mamy możliwości chociaż na chwilę przenieść prania np. na balkon. Przez to dużą popularność cieszą się rozkładane przenośne suszarki, ponieważ są niedrogie i można je dowolnie przenosić. Często jednak zajmują sporo miejsca, co może być kłopotem, nawet po postawieniu w pokoju dziennym.

Ciekawym rozwiązaniem okazują się suszarki/grzejniki łazienkowe w formie drabinki: mogą okazać się doskonałe jako wieszak na mokre ręczniki i ściereczki, a także mokrą garderobę. Nie wymagają podłączenia do centralnego ogrzewania. Są zasilane elektrycznie, więc wystarczy podłączenie do gniazdka. Powietrze jest ogrzewane za pomocą przewodu przeplecionego przez pręty w grzejniku, a to z kolei skutkuje podgrzaniem metalu, który daje równomierne ciepło. Oznacza to tyle, że urządzenie można ogrzać wyjątkowo niską mocą, a to daje wyjątkowo niskie koszty codziennej eksploatacji. – Sekret skuteczności polega na specyfice działania grzejnika suchego: po włączeniu nagrzewa się on do temp. ok. 40 stopni, a po zakryciu go np. mokrym ręcznikiem rozgrzewa się w tym miejscu do ok. 65 stopni Celsjusza. To zapewnia wysoką efektywność suszenia przy daleko idących oszczędnościach. Warto jednak pamiętać, że taki elektryczny grzejnik może okazać się nie wystarczający w ogrzewaniu pomieszczenia – tłumaczy specjalista Thomson Heating.

Forma realizacji w kształcie drabinki zapewnia maksymalne korzyści płynące z minimalnej ingerencji w cenną przestrzeń łazienki. Warto również wspomnieć, że grzejniki nie są dostępne tylko w formie drabinki. Wyróżnić możemy grzejniki z półką, zaokrąglone, z ruchomymi prętami. Ten ostatni swoje zastosowanie znajduje w kuchni, garażu, pomieszczeniach gospodarczych czy też w przedpokoju. Najczęściej używany jest jednak w łazienkach. Dodatkowo użyte materiały oraz prostota projektu czynią taki grzejnik integralnym i pięknym elementem każdej stylowej łazienki.