paranit_jestempaniadomu.plWstydliwe problemy kobiet

Są takie przypadłości i problemy zdrowotne, które nawet podczas babskich spotkań stanowią drażliwy temat. Można problemy zamiatać pod dywan i udawać, że nie istnieją. Można też skutecznie im przeciwdziałać.

Wszyscy o nich wiedzą, nikt o nich nie mówi. Wiele kobiet zmaga się z nimi na co dzień. Dolegliwości skórne i hormonalne – to one najczęściej spędzają sen z powiek paniom, bez względu na wiek. Poznaj sześć najbardziej wstydliwych przypadłości i dowiedz się, jak skutecznie i z nimi walczyć.

Uciążliwe kurzajki

Kurzajki są wywoływane przez wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Statystyki pokazują, że nawet co dziesiąty człowiek może być jego nosicielem. Zarazić można się poprzez kontakt fizyczny. Na brodawki szczególnie narażone są panie, które chodzą na basen publiczny, odwiedzają sauny i sale fitness. Kurzajki często są mylone z odciskami. Samodzielne wycinanie powoduje rozprzestrzenianie się wirusa. Istnieją domowe sposoby na pozbycie się uciążliwego problemu: nacieranie czosnkiem, octem bądź cytryną. Najlepsza jednak będzie wizyta u dermatologa, który zaproponuje metodę usunięcia brodawki. Najskuteczniejsze będą: zabieg chirurgiczny, laser bądź wymrażanie.

Nadmierne owłosienie

Coraz więcej kobiet zmaga się z nadmiernym owłosieniem ciała. Często jest to konsekwencją kuracji hormonalnych, np.: podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Golenie włosów maszynką daje krótkotrwałe efekty. Depilator i wosk osłabiają cebulki włosów, jednak nie eliminują ich na zawsze. Przy bardzo uciążliwym i widocznym owłosieniu (np.: na twarzy), warto rozważyć depilację laserową. Zabieg nie jest tani, ale gwarantuje długotrwały i skuteczny efekt. Należy pamiętać, że nadmierne owłosienie może być objawem poważnych chorób. Przed podjęciem kroków kosmetycznych powinno się skorzystać z porady endokrynologa.

Wstydliwa wszawica

Najbardziej wstydliwa, kojarzona z biedą i absolutnym brakiem higieny. Nic bardziej mylnego. Wszawicą można zarazić się wszędzie: w pracy, w sklepie, szkole, a nawet podczas podróżowania komunikacją miejską. Wystarczy odpowiednio bliski kontakt z osobą zarażoną. Jeśli zauważymy wszy na głowie, powinniśmy natychmiast udać się do najbliższej apteki. Preparat na wszawicę należy nakładać starannie na skórę głowy i włosy, zgodnie z opisem na dołączonej ulotce. Martwe wszy i gnidy należy usunąć za pomocą grzebienia. Kurację powtarzamy po tygodniu. Konieczna jest też dezynfekcja ubrań, pościeli, ręczników i mebli.

Problemy z łupieżem

Ten powodowany przez grzyby, zwane drożdżakami, problem dermatologiczny dotyczy co drugiej kobiety. Bez względu na wiek i częstotliwość dbania o siebie. Najczęściej objawia się łuszczeniem skóry głowy, podrażnieniem i uporczywym swędzeniem. Nasila się zimą, gdy ograniczone jest promieniowanie słoneczne. Pierwszym, naturalnym odruchem jest zastosowanie szamponów przeciwłupieżowych. Zawarte w nich aktywne składniki zmniejszają ilość drożdżaków i kontrolują rozwój przypadłości. Aby poprawić skuteczność stosowanych specyfików, należy pozostawić szampon na głowie przez 5 minut, a następnie spłukać. Czynność należy powtórzyć. Warto wypróbować kilka różnych, polecanych marek. Jeśli dolegliwości łupieżowe nie ustępują, należy umówić się na wizytę do lekarza dermatologa, który zaproponuje odpowiednie leczenie.

Nadmierne pocenie

Plamy pod pachami i na plecach, mokra twarz i pośladki – to nie tylko problemy wakacyjne. Osoby zmagające się z nadmierną potliwością z przykrymi dolegliwościami mierzą się przez cały rok. Przy niewielkich zaburzeniach pomagają preparaty apteczne. Regularnie stosowane, połączone z częstymi kąpielami, pomagają wyeliminować problem. Jeśli nadmierne pocenie nie ustępuje, można wykonać zabieg z użyciem toksyny botulinowej. Jest on bardzo skuteczny i mało inwazyjny. Polega na aplikacji toksyny w problematyczne miejsce. Zabieg wykonuje się w miejscowym znieczuleniu.

Nieświeży oddech

Problem z utrzymaniem świeżego oddechu to częsta przypadłość wśród kobiet. Halitoza, bo tak określa się tę przypadłość w terminologii medycznej, przeszkadza w życiu codziennym. Pierwszym krokiem w walce o świeży oddech powinna być wizyta u dentysty. Lekarz stomatolog zapozna się ze stanem uzębienia i zlikwiduje ewentualne przyczyny: próchnicę, kamień nazębny, grzybicę jamy ustnej bądź zapalenie dziąseł. Jeśli to nie pomoże, konieczna będzie wizyta u gastrologa. Nieprzyjemny zapach z jamy ustnej może być objawem choroby wrzodowej lub nieżytu żołądka.