odkurzacz-w-domuNa rynku dostępne są różne rodzaje odkurzaczy. Każdy z nich posiada zestaw określonych funkcji, ma też swoje zalety, jak i wady. Dlatego przed zakupem takiego sprzętu warto zastanowić się, czego szukamy i co będzie spełniało nasze oczekiwania. Dobrze jest odpowiednio się przygotować, co pozwoli na wybór odpowiedniego dla nas odkurzacza. W artykule przedstawiamy rodzaje odkurzaczy wraz z ich wadami i zaletami.

Odkurzacz workowy

Jest to tradycyjny model odkurzacza, który nadal jest najbardziej popularny wśród wielu użytkowników. Jest on wyposażony w worek wielorazowego użytku lub worki jednorazowe. Tego typu sprzęt nie nadaje się dla alergików, gdyż wytwarza duże ilości pyłów, które mogą być drażniące.

Odkurzacz cyklonowy

Jest to odkurzacz bezworkowy. Wyposażony jest w specjalny pojemnik, w którym gromadzą się zbierane nieczystości. Dzięki temu nie musimy, co jakiś czas kupować worków. Niestety czyszczenie pojemnika może okazać się czasochłonne i mało komfortowe. Odkurzacz cyklonowy jest dobrym rozwiązaniem dla alergików, gdyż posiada specjalny system filtracji, który blokuje wydostawanie się na zewnątrz niechcianych pyłów i innych zanieczyszczeń.

Odkurzacz piorący

Tego rodzaju sprzęt pozwala na odświeżenie dywanów i wykładzin. Zbiera on znacznie więcej brudu niż tradycyjne sprzęty. Z powodzeniem można go stosować w mieszkaniach, w których przebywają dzieci oraz osoby mające problemy z górnymi drogami oddechowymi (alergicy, astmatycy). Dodatkowo taki odkurzacz dobrze radzi sobie z zabrudzeniami i plamami pozostającymi na dywanach i meblach tapicerowanych. Korzystanie z niego jest czasochłonne, aczkolwiek warto mieć go wśród domowych sprzętów.

Odkurzacz akumulatorowy

Jest to sprzęt, który dzięki wbudowanemu akumulatorowi może pracować bez kabla. Dzięki temu swobodne przemieszczanie się jest znacznie łatwiejsze. Wadą takiego sprzętu jest ograniczony czas pracy. Jednakże przed zakupem warto zwrócić uwagę na szybkość ładowania, która może znacznie usprawnić sprzątanie. Odkurzacz akumulatorowy można kupić m.in. za pośrednictwem sklepu internetowego Mango.